Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Nie je treba, aby som mal svojho nástupcu, vraví dalajláma

Dalajláma Foto: TASR/AP

Dalajláma utiekol z Tibetu v roku 1959 po neúspešnom povstaní proti komunistickej nadvláde cez Himaláje do Indie, kde žije v exile dodnes.

Berlín 8. septembra (TASR) - Najvyšší tibetský duchovný, 14. dalajláma, vlastným menom Tändzin Gjamccho, sa domnieva, že by mal byť posledným tibetským dalajlámom, čím by sa ukončila stáročná tradícia tejto historickej himalájskej oblasti.

Duchovný vodca to uviedol pre nedeľňajšie vydanie nemeckých novín Welt am Sonntag.

"Mali sme dalajlámu takmer päť storočí. Terajší 14. dalajláma je veľmi populárny. Skončime teda pri ňom," povedal tibetský duchovný. "Budhizmus v Tibete nie je závislý od jediného človeka. Máme veľmi dobrú organizačnú štruktúru s vynikajúco vyškolenými mníchmi a učencami," dodal laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1989.

Tibet bol v roku 1951 anektovaný Čínou a dalajláma utiekol v roku 1959 po neúspešnom povstaní proti komunistickej nadvláde cez Himaláje do Indie, kde žije v exile dodnes. V roku 2011 sa vzdal svojich politických povinností a povýšili ho na premiéra tibetskej exilovej komunity. Stále však zostáva tvárou hnutia Tibeťanov.

Na otázku, či sa ešte niekedy bude môcť vrátiť do vlasti, odpovedal: "Áno, som si tým istý. Čína sa už nemôže ďalej izolovať, musí nasledovať globálne trendy smerom k demokratickej spoločnosti."