Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Dcéra Nemcova: Politickú zodpovednosť za otcovu smrť nesie Putin

Na archívnej snímke sa príbuzní a priatelia lúčia s Borisom Nemcovom v Moskve 3. marca 2015. Ruského opozičného politika Borisa Nemcova zastrelili 27. februára 2015 večer na Veľkom moskovskom moste neďaleko Kremľa. Foto: TASR/AP

Krátko pred smrťou jej povedal, že pracuje na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o ruskej účasti v konflikte na východe Ukrajiny.

Moskva 12. marca (TASR) - Ruská novinárka Žanna Nemcovová dnes vyhlásila, že za vraždu jej otca, jedného z lídrov opozície Borisa Nemcova, nesie politickú zodpovednosť ruský prezident Vladimir Putin.



V rozhovore pre britskú spoločnosť BBC, ktorý sa viedol v taliančine, Nemcovová uviedla, že jej "otec bol kritikom Putina, on bojoval s Putinom, s nikým iným", preto z jeho smrti obvinila práve ruského prezidenta.

Vyhlásila, že po otcovej smrti je ruská opozícia "bez vedenia a každý má strach". "Teraz nemáme žiadnu takú silnú osobnosť...s takými znalosťami a skúsenosťami, ktorá by sa konfrontovala s vedením krajiny," upozornila.

Pohreb Borisa Nemcova



Nemcovova dcéra pracuje v Moskve ako televízna reportérka špecializujúca sa na ekonomiku a analýzu finančných trhov. Doteraz sa nepovažovala za politickú aktivistku, ale v rozhovore pre BBC pripustila, že po jej výrokoch súvisiacich s vraždou jej otca sa názor na ňu, "prinajmenšom v istých kruhoch", zmení.

"Myslím, že (...) úrady by ma (teraz) mohli považovať za politickú aktivistku," spresnila.

Uviedla, že nemá obavu z návratu do Ruska, kam má v pláne odcestovať tento víkend. "Nebojím sa. Vrátim sa 15. marca, ale hovorím, že oni zabili môjho otca. Nemôžem byť ticho. Je to nemožné," vysvetlila.

Na otázku, či si myslí, že Putin nariadil vraždu jej otca, Nemcovová odpovedala: "Nemám dôkaz, ale politicky je zodpovedný".



Uviedla, že jej otec bol ostatných desať rokov pod tlakom, ktorému "sa pokúšal odolávať". "Bolo to veľa stresu, ale on bol bojovník," konštatovala. Dodala, že s otcom veľmi často hovorili o tom, že by mohol skončiť vo väzení, ale pred ňou nikdy nespomínal, že by jeho život bol vystavený "vážnemu ohrozeniu".

Krátko pred smrťou jej povedal, že pracuje na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o ruskej účasti v konflikte na východe Ukrajiny.

"Oficiálne, technicky, ruskí vojaci nie sú zapojení do konfliktu na Ukrajine. To, o čom tam ide, je, že títo vojaci odídu z (ruskej) armády a na rozkaz idú tam (na Ukrajinu)," vyhlásila 30-ročná Žanna Nemcovová, ktorá je najstarším z politikových štyroch detí.

Nemcova zastrelili v noci na 28. februára v centre Moskvy, niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa so svojou ukrajinskou priateľkou po Veľkom moskovskom moste vracal do svojho bytu na ulici Boľšaja Ordynka.

Vražda Borisa Nemcova



Ruské agentúry s odvolaním sa na príslušný súd v nedeľu informovali, že k vražde sa priznal bývalý príslušník vojsk jednotiek čečenského ministerstva vnútra Zaur Dadajev, ktorý však v utorok vyhlásil, že jeho priznanie bolo vynútené, a poprel ho. Súčasne obvinil úrady činné v trestnom konaní, že voči nemu použili fyzické násilie.

V súvislosti s Nemcovovou vraždou zadržali päť podozrivých, voči dvom z nich - Dadajevovi a Anzorovi Gubaševovi - vzniesli obvinenie.

Nemcovovi kolegovia z opozície tvrdia, že ak sa aj potvrdí účasť zadržaných na vražde, jej objednávateľ zostane neodhalený a nepotrestaný.

Žanna Nemcovová v rozhovore pre BBC uviedla, že ruskí vyšetrovatelia ju doteraz nekontaktovali - podľa nej preto, "lebo nemajú záujem na nezávislom vyšetrení" vraždy jej otca. Poznamenala, že sa nedostala ani do jeho bytu, kde mal uložené svoje písomnosti.