Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Delegácia EP označila voľby v Moldavsku za korektné

Voliči si preberajú hlasovacie lístky počas hlasovania v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku, vo volebnej miestnosti v Kišiňove 11. júla 2021. Foto: TASR/AP

McAllister, ktorý predsedá Výboru EP pre zahraničné veci, vyhlásil na tlačovej konferencii, že voľby v Moldavsku "do veľkej miery rešpektovali základné slobody".

Brusel 13. júla (TASR) - Výsledok predčasných parlamentných volieb v Moldavsku musí viesť k urýchleniu reforiem, najmä v oblasti súdnictva a boja proti korupcii. Uviedol to v utorok nemecký europoslanec David McAllister (CDU), ktorý bol šéfom delegácie Európskeho parlamentu (EP) monitorujúcej priebeh nedeľňajších volieb v Moldavsku.

McAllister, ktorý predsedá Výboru EP pre zahraničné veci, vyhlásil na tlačovej konferencii, že voľby v Moldavsku "do veľkej miery rešpektovali základné slobody". Upozornil však, že delegácia pozorovateľov EP - vôbec prvá od vypuknutia koronakrízy - zaznamenala systematické presuny niektorých voličov zo separatistického proruského regiónu Podnestersko, ktorých zvážali autami do volebných miestností. Dodal, že jeden z členov delegácie zaznamenal pokusy o kupovanie hlasov. Úrady v Kišiňove tiež kritizoval ohľadom počtu a umiestnenia volebných miestností pre moldavskú diaspóru v zahraničí, ako aj pre voličov z Podnesterska.

Podľa jeho slov Moldavčania dali jasný mandát strane Akcia a solidarita (PAS) proeurópskej prezidentky Maie Sanduovej, čo jej umožní naplno vykonávať jej funkciu. Predčasné voľby boli vypísané aj preto, lebo časť poslancov odmietala schváliť Sanduovej ministerské nominácie.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová hovorí s novinármi po jej hlasovaní v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku, pred volebnou miestnosťou v Kišiňove 11. júla 2021.
Foto: TASR/AP


"Budeme pripravení podporiť Moldavsko pri uskutočňovaní reforiem, ktoré sú jadrom dohody o pridružení k EÚ," opísal situáciu McAllister. Dodal, že EP bude pozorne sledovať ďalší vývoj v Moldavsku.

Ochotu spolupracovať s budúcou proeurópskou vládou už v spoločnom vyhlásení vyjadrili aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell a eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Oliver Várhelyi. Podľa nich občania Moldavska prejavili svoj záväzok k demokracii a právnemu štátu tým, že dali jasný a silný mandát proreformnej PAS.

PAS získala hlasy 52,8 percenta voličov a v 101-člennom parlamente bude mať 63 kresiel. Blok komunistov a socialistov (BeCS) získal 27,17 percent hlasov (32 kresiel), tretia skončila Strana Šor s 5,74 percenta hlasov (6 mandátov).





(spravodajca TASR Jaromír Novak)