Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Desaťtisíce ľudí v Madride demonštrovali proti úsporným opatreniam

Učitelia, zdravotné sestry a pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb zaplavili madridské námestie Plaza Colón.

Madrid 15. septembra (TASR) - Desaťtisíce ľudí z celého Španielska sa zhromaždili dnes v Madride na protest proti úsporným opatreniam vlády a zvyšovaniu daní v čase, keď krajina dlhodobo zápasí s vysokou nezamestnanosťou a hospodárskou krízou.

Učitelia, zdravotné sestry a pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb zaplavili madridské námestie Plaza Colón deň po tom, čo vláda ohlásila, že koncom septembra predstaví svoj nový program hospodárskych reforiem, ktorý pravdepodobne prinesie ďalšie kolo úsporných opatrení.

Cieľom plánu je podľa španielskeho ministra hospodárstva Luisa de Guindosa podporiť rast a konkurencieschopnosť španielskej ekonomiky. Podľa agentúry Reuters program reforiem súvisí so špekuláciami na trhu, ktoré hovoria o tom, že Španielsko chce požiadať o pomoc Európsku centrálnu banku a preto musí plniť podmienky v oblasti úspor a reforiem.

Demonštrantom sa v Madride prihovárali predovšetkým predáci odborových združení, ktorí obviňovali vládu pravicového premiéra Mariana Rajoya z toho, že sa snaží zneužiť hospodársku krízu na likvidáciu systému sociálneho zabezpečenia v krajine. Polícia zasahovala proti skupine demonštrantov, ktorí sa snažili preniknúť do sídla vládnucej Ľudovej strany (PP).

Odborári na demonštrácii vyjadrili požiadavku, aby občania v referende odobrili úsporný program Rajoyovej vlády. Tvrdia, že reformy sú v protiklade s tým, čo v novembrových voľbách jeho strana sľubovala. Podľa nich ide predovšetkým o záchranu bánk a nie o nevyhnutnú pomoc občanom. "Klamú, že neexistuje žiadne iné riešenie," vyhlásil generálny tajomník konfederácie odborového zväzu pracovníkov obchodu (CCOO) Ignácio Frenández Toxo podľa agentúry DPA.

Mnohí demonštranti vyjadrovali strach o budúcnosť svojich detí, ale i o osud celej krajiny, v ktorej každý štvrtý obyvateľ v produktívnom veku nemá stále zamestnanie. "Španielsko sa vracia späť do 50. rokov minulého storočia, keď ľudia chodili pracovať do Nemecka," konštatovala podľa agentúry Reuters 50-ročná učiteľka Adelaida Livianová, ktorá sa zároveň posťažovala, že polovica jej žiakov začala školský rok bez učebníc, pretože úrady okresali školám príspevky na školské pomôcky.

Začiatkom septembra sa v Španielsku zvýšila daň z pridanej hodnoty, čím sa spotrebiteľom automaticky zvýšili bežné výdaje za tovary a služby.

Vláda oznámila, že chce ušetriť na rozpočtových výdavkoch 100 miliárd eur, čím chce znížiť rozpočtový deficit 8,9 precetna HDP z roku 2011 na 2,8 percenta do roku 2014.