Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Desaťtisíce ľudí v Nepále žiadali obnovenie monarchie a návrat kráľa

Demonštranti sa vo štvrtok 23. novembra 2023 zúčastňujú na zhromaždení požadujúcom obnovenie nepálskej monarchie v Káthmandu v Nepále. Foto: TASR/AP

Demonštranti podporujúci bývalého kráľa Gjánéndru sa okraja metropoly pokúsili pesunúť do centra. Pri zrážkach s políciou na oboch stranách došlo k menším zraneniam.

Káthmandu 23. novembra (TASR) - Nepálska polícia sa vo štvrtok pomocou obuškov a slzotvorného plynu pokúsila zastaviť desaťtisíce prívržencov bývalého kráľa. Dav smeroval do centra hlavného mesta Káthmandu s požiadavkami na obnovenie monarchie a štatútu Nepálu ako hinduistického štátu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AP.

Demonštranti podporujúci bývalého kráľa Gjánéndru sa okraja metropoly pokúsili pesunúť do centra. Pri zrážkach s políciou na oboch stranách došlo k menším zraneniam. Úrady pred zhromaždením zakázali protesty v kľúčových oblastiach mesta.

"Milujeme svojho kráľa a krajinu viac ako svoje životy. Vráťte nám monarchiu, zrušte republiku," skandoval dav. Priaznivci kráľa prišli z celej krajiny v snahe presadiť návrat monarchie, ktorá bola zrušená v roku 2008. Vládu a politické strany obvinili z korupcie a neúspechov.

V roku 2006 pouličné protesty prinútili Gjánéndru vzdať sa autoritárskeho vládnutia a zaviesť v krajine demokraciu. Novozvolený parlament o dva roky neskôr odhlasoval zrušenie monarchie a vyhlásil Nepál za republiku s prezidentom ako hlavou štátu.

Gjánéndra odvtedy žije ako súkromná osoba bez štátnej ochrany. Medzi ľuďmi má stále určitú podporu, ale jeho šance na návrat k moci sú malé, analyzuje AP.

Demonštranti tiež požadovali, aby sa Nepál zmenil späť na hinduistický štát. Himalájska krajina bola v roku 2007 na základe dočasnej ústavy vyhlásená za sekulárny štát.