Zahraničie

PRELOMOVÝ SUMMIT EÚ: Británia, migranti... O čom všetkom sa rozhoduje?

TASR, 18. februára 2016 12:45

Dnešné rokovania sú zamerané na úpravu vzťahov medzi EÚ a Britániou, ktorú do konca roka 2017 čaká povinné referendum o zotrvaní alebo odchode z únie.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 18. februára (TASR) - Občania Spojeného kráľovstva, ale aj obyvatelia ostatných 27 členských krajín EÚ s napätím očakávajú výsledky dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa začína dnes popoludní v Bruseli. Kým piatková časť je venovaná analýze migračnej krízy a neočakávajú sa nové opatrenia, od výsledku dnešných rokovaní premiérov a prezidentov môže závisieť budúca podoba únie.

Dnešné rokovania sú zamerané na úpravu vzťahov medzi EÚ a Britániou, ktorú do konca roka 2017 čaká povinné referendum o zotrvaní alebo odchode z únie. Britský premiér David Cameron od zvyšku únie žiada štvorbodový balík reforiem, ktoré podľa jeho slov presvedčia Britov, aby nehlasovali za brexit - vystúpenie z EÚ.

Predseda Európskej rady Donald Tusk 2. februára zaslal do Londýna a následne aj do všetkých metropol EÚ odpoveď s návrhom na riešenie britských požiadaviek. Cameron ešte predtým vykonal sériu návštev členských krajín únie v snahe vysvetliť a obhájiť svoj uhol pohľadu. Dnešnému referendu predchádzali zdĺhavé diplomatické a politické rokovania, ako však v stredu večer oznámil Tusk, stále nie je presvedčený, že sa podarilo odstrániť všetky názorové spory, a nevie zaručiť úspech summitu.


SUVERENITA

Británia sa v rámci tejto kapitoly usiluje zostať stranou od presadzovanej politiky "stále tesnejšej únie" a naznačuje, že nechce odovzdávať ďalšie právomoci do Bruselu. Cameron navrhol, aby národné parlamenty krajín EÚ mali väčší vplyv na vetovanie európskej legislatívy prichádzajúcej z Bruselu.

Návrh z Tuskovej dielne "nenúti" Britániu k hlbšej politickej integrácii, Londýn by však nemal brániť takejto integrácii medzi ostatnými členskými štátmi. Tusk zároveň navrhol mechanizmus "červenej karty", v rámci ktorej by 55 percent národných parlamentov mohlo spoločne zablokovať legislatívny návrh Európskej komisie.


SOCIÁLNE DÁVKY

Vláda z Londýna chce pribrzdiť pracovnú imigráciu - argumentujúc, že zamestnanci z iných krajín únie sú záťažou pre domáci systém sociálneho zabezpečenia a zahlcujú britský pracovný trh.

Z hľadiska EÚ to bola najťažšia oblasť rokovaní, lebo sloboda pohybu občanov - aj za prácou do iných krajín - a rovnaké zaobchádzanie s nimi ako s domácimi štátnymi príslušníkmi je jednou zo základných slobôd v EÚ. Tusk v snahe vyjsť v ústrety Britom navrhol kompromisný text, ktorý predpokladá vznik "ochranného mechanizmu" na vyrovnanie sa s vysokým počtom pracovníkov z iných krajín EÚ. Londýnu by to malo umožniť obmedziť prístup zahraničných pracovníkov k sociálnym dávkam po dobu štyroch rokov, čo sa viacerým krajinám zdá príliš prísne. Pred summitom sa diplomati sporili aj o to, či sa toto pravidlo bude týkať iba novopríchodzích zamestnancov, alebo môže byť uplatnené aj retroaktívne.

Ďalším sporným bodom je britská snaha znížiť prídavky na deti pracovníkov z iných krajín EÚ, ak ich deti a rodiny nežijú v Británii. Tzv. indexácia detských prídavkov je podľa diplomatov priechodná, ale nesmie sa vzťahovať na iné sociálne benefity.


EKONOMICKÉ RIADENIE

Britská vláda s ohľadom na skutočnosť, že v Londýne je najväčšie finančné centrum Európskej únie, má obavy, že rozhodnutia prijaté krajinami rozrastajúcej sa eurozóny by mohli poškodiť jej záujmy. Británia si vybojovala výnimku, že nemusí prijímať euro.

Tusk v odpovedi Cameronovi navrhol mechanizmus, ktorý bude zohľadňovať názory krajín EÚ stojacich mimo eurozóny - a to v ekonomickej i finančnej oblasti. Tieto štáty však nebudú mať "právo veta" a ani nebudú môcť brzdiť rozhodnutia prijímané vnútri menovej únie.


KONKURENCIESCHOPNOSŤ

Británia považuje jednotný trh EÚ za jeden z najatraktívnejších aspektov členstva v únii, Londýn však požaduje viac opatrení v prospech podnikania v Európe a ráznejšie odstránenie prekážok v oblasti konkurencieschopnosti.

Tusk vo svojej odpovedi na tento bod prisľúbil zníženie byrokracie v EÚ, ambicióznejšiu obchodnú politiku, podporu podnikania a vytváranie nových pracovných miest. S týmito cieľmi súhlasia všetky krajiny EÚ.Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:05

Belgický premiér chce s viceprezidentom USA hovoriť o citlivých témach
Charles Michel avizoval, že na stretnutí zdôrazní nevyhnutnosť spoločného postupu USA a Európy pri riešení svetových problémov.

sk
včera 20:51

Počet obetí nálože umiestnenej v aute sa zvýšil na 39
Podľa predstaviteľa miestnej polície mohutný výbuch spôsobila nálož umiestnená v aute zaparkovanom neďaleko rušného trhoviska vo štvrti Madina.

sk
včera 20:19

Daňový zákon vyvolal protesty vo viacerých bieloruských mestách
Legislatíva známa ako "zákon proti sociálnym parazitom", vyžaduje, aby ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, zaplatili vláde ako náhradu stratu na daniach v prepočte asi 235 eur.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac