< sekcia Zahraničie

Do Česka vstupuje piata najväčšia čínska banka Bank of Communications

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bank of Communications je treťou čínskou bankou, ktorá sa zaujíma o český trh. Vlani v septembri otvorila v Prahe pobočku najväčšia banka na svete, čínska ICBC.

Praha 30. novembra (TASR) - Do Česka vstúpila ďalšia z čínskych bánk. Svoju pobočku založila v Českej republike piata najväčšia banka v Číne Bank of Communications. Finančný dom, ktorý zo štvrtiny kontroluje čínska vláda, sa usadí v pražskom Karlíne.

Podľa serveru E15.cz licenciu na poskytovanie bankových služieb dostal nový čínsky hráč od Českej národnej banky (ČNB) na začiatku novembra. Spustenie biznisu banky v Česku je súčasťou masívnej expanzie za čínske hranice. Len tohtoročný plán banky predpokladá otvorenie 21 pobočiek v 16 krajinách. Okrem Prahy rozbieha svoje aktivity aj v Toronte a Johannesburgu.

"V Česku pôsobí viacero čínskych firiem a stihla sa tu etablovať aj relatívne početná skupina bohatých Číňanov. Z týchto dôvodov dáva prítomnosť banky zmysel," povedal ekonóm J&T Banky Milan Lávička.

Bank of Communications je treťou čínskou bankou, ktorá sa zaujíma o český trh. Vlani v septembri otvorila v Prahe pobočku najväčšia banka na svete, čínska ICBC, a od roku 2015 má v Česku pobočku aj Bank of China, čínska banková štvorka.

"V prvej fáze budú aktivity čínskych bánk zamerané na podporu financovania a transakčné služby pre čínske firmy. Uľahčia sa aj čínske investície v Česku," povedal šéf šanghajskej kancelárie CzechTrade Michal Holas. Ako dodal, časom sa očakáva rozšírenie pôsobnosti a úsilie získať výraznejší podiel na lokálnom bankovom trhu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.