< sekcia Zahraničie

Dve bábätká po zaočkovaní zomreli a temer 30 má zdravotné problémy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rímskokatolícky kňaz Marcelo Pérez agentúre AP povedal, že bábätka podľa vyjadrenia svojich rodín ochoreli počas niekoľkých hodín od očkovania.

Mexiko 11. mája (TASR) - Mexický verejný zdravotný systém pozastavil očkovanie detí v celej krajine a začal vyšetrovanie po tom, ako v chudobnej časti južného Mexika zomreli dve bábätká. Ďalších 29 dojčiat je vo vážnom stave po zaočkovaní vakcínami proti tuberkulóze, rotavírusom a hepatitíde B, ktoré zvyčajne podávajú deťom vo veku od narodenia do šiestich mesiacov.

Mexický inštitút pre sociálnu bezpečnosť oznámil, že v sobotu preventívne zastavili všetky očkovania v krajine, pretože príčinu negatívnej reakcie detí zatiaľ nepoznajú.

Rímskokatolícky kňaz Marcelo Pérez agentúre AP povedal, že bábätka podľa vyjadrenia svojich rodín ochoreli počas niekoľkých hodín od očkovania. Negatívne reakcie sa objavili v piatok a deti ošetrujú v nemocnici v 40 tisícovom meste Simojovel vo zväzovom štáte Chiapas, kde podľa vládnych štatistík 93 percent ľudí žije v chudobe a 69 percent v extrémnej chudobe.

Nemocnica "nemá adekvátny personál ani vybavenie... Skutočným problémom sú strašné podmienky, ktoré tu máme. Keď prinesú bábätko s kŕčmi, zvyčajne zomrie."

Federálna i štátna vláda v nedeľňajšom vyhlásení prisľúbili zabezpečiť čo možno najlepšiu zdravotnú starostlivosť o postihnuté bábätká a že zostanú v styku s rodičmi, ktorým odpovedia na všetky ich otázky. Kňaz povedal, že pomáha rodinám pozbierať všetky informácie, ktoré by mohli pomôcť úradom zistiť príčinu negatívnej reakcie na očkovanie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.