Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Malta odmietla pustiť do svojich vôd loď pre podozrenie na ebolu

Vírus eboly Foto: TASR/AP

Epidémia horúčky ebola, ktorá od februára tohto roku sužuje západnú Afriku, si už podĺa WHO vyžiadala najmenej 2622 ľudských životov.

Valletta 18. septembra (TASR) - Napriek žiadosti o lekársku pomoc Malta nepovolila v stredu večer vplávať do svojich teritoriálnych vôd nákladnej lodi registrovanej v Hongkongu, na palube ktorej sa nachádzala osoba pravdepodobne infikovaná vírusom eboly. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Naše rozhodnutie je morálne a právne v poriadku," povedal dnes maltský premiér Joseph Muscat. "Mohol to byť planý poplach, ale my sme mali morálne správne prijať toto rozhodnutie, pretože nemôžeme ohroziť náš zdravotný systém, najmä keď nepoznáme rozsah problému."

Podľa webu Malta Today plavidlo MV Western Copenhagen vyrazilo zo západoafrického štátu Guinea a smerovalo na Ukrajinu. Kapitán lode požiadal o pomoc pre chorého filipínskeho cestujúceho. Na palube lode bolo celkom 21 ľudí.

Po odmietnutí vstupu zamierila loď smerom k Sicílii. Talianske orgány sa ujali pacienta a plavidlo pokračovalo v ceste do pôvodnej cieľovej destinácie.

Medzinárodné dohovory stanovujú, že štáty sú povinné pomáhať ľuďom v núdzi, ale tiež obsahujú výnimky, ak by mohli byť ohrozené ich systémy zdravotnej starostlivosti alebo národná bezpečnosť.

Už najmenej 2630 ľudských životov si vyžiadala epidémia horúčky ebola, ktorá od februára tohto roku sužuje západnú Afriku. Vyplýva to z najnovšej bilancie, ktorú dnes zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ochorenie bolo celkovo potvrdené alebo naň existuje podozrenie u najmenej 5335 osôb.

Epidémia eboly má stále stúpajúcu tendenciu
Ženy chodia okolo vchodu do Fakultnej nemocnice Fann v Dakare, kde je študent liečený na príznaky vírusu ebola
Foto: TASR/AP
Epidémia horúčky ebola, ktorá od februára tohto roku sužuje západnú Afriku, si už vyžiadala najmenej 2622 ľudských životov. Vyplýva to z najnovšej bilancie, ktorú dnes zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Ochorenie bolo celkovo potvrdené alebo naň existuje podozrenie u najmenej 5335 osôb.

O spomalení šírenia eboly WHO vo svojej aktualizovanej správe zatiaľ nehovorí. Epidémia najviac postihla Guineu, Sierru Leone a Libériu, v menšej miere zasiahla aj Nigériu a Senegal.

"Epidémia má aj naďalej stúpajúcu tendenciu v troch krajinách, kde je prenos (vírusu eboly) rozšírený a intenzívny - v Guinei, Libérii a v Sierre Leone," uvádza sa v správe WHO.

Podľa WHO môže za vzostup eboly v Libérii najmä rastúci počet nových prípadov, ktoré hlásia z metropoly Monrovia.

Vírus ebola spôsobuje silné krvácanie a úmrtnosť na ňu môže byť až 90-percentná. Prenáša sa kontaktom s krvou a inými telesnými tekutinami infikovaného človeka.