< sekcia Zahraničie

Ebole v Konžskej demokratickej republike doposiaľ podľahlo už 26 ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ministerstvo potvrdilo štyri nové prípady eboly.

Kinshasa 20. mája (TASR) - Počet obetí eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) stúpol na 26 po tom, čo tejto chorobe v provincii Equateur na severozápade krajiny podľahol ďalší človek. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie konžského ministerstva zdravotníctva.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že ministerstvo potvrdilo štyri nové prípady eboly. Celkovo evidujú v provincii Equateur 46 prípadov tohto ochorenia, pričom u 21 pacientov sa prítomnosť vírusu eboly potvrdila, u ďalších 21 osôb je pravdepodobná a u štyroch pacientov existuje podozrenie, že sa týmto nebezpečným vírusom nakazili.

Konžská vláda v sobotu na svojom mimoriadnom zasadaní, ktorému predsedal prezident Joseph Kabila, vyčlenila na boj s ebolou v provincii Equateur ďalšie finančné prostriedky. Ich celková výška v súčasnosti presahuje štyri milióny dolárov.

Najnovší výskyt prípadov eboly je testom novej experimentálnej vakcíny, ktorá sa v západnej Afrike pred niekoľkými rokmi ukázala ako účinná. OSN tento týždeň do Konžskej demokratickej republiky prepravila viac než 5000 dávok vakcín proti ebole. S očkovaním by sa malo začať v nedeľu.

Ebola je vysoko nákazlivá vírusová krvácavá horúčka, ktorá sa prenáša telesnými tekutinami. Úmrtnosť medzi nakazenými môže dosiahnuť až 90 percent, úspešnosť liečby je však výrazne vyššia, ak sa podarí pacientov skoro izolovať a podávať im dostatok tekutín.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.