Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

ECOWAS považuje za základ rovnania krízy v Nigeri rokovania

Mohamed Toumba, jeden z vojakov, ktorí zvrhli demokraticky zvoleného nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, hovorí počas prejavu k stúpencom nigerskej vládnucej chunty na protestnom zhromaždení v Niamey 6. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AFP to vyhlásil predsedajúci summitu, nigérijský prezident Bola Tinubu.

Abuja 10. augusta (TASR) - Lídri Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sa na svojom summite v Abuji zhodli, že základom ich prístupu k urovnaniu krízy v štáte Niger musia byť rokovania s aktérmi nedávneho vojenského prevratu.

Podľa agentúry AFP to vyhlásil predsedajúci summitu, nigérijský prezident Bola Tinubu. Z jeho slov vyplynulo, že ECOWAS ustupuje od svojej hrozby vojenského zásahu v Nigeri, ktorá bola súčasťou ultimáta vzbúrencom z 30. júla.

Po prevrate, ku ktorému došlo 26. júla, dal ECOWAS vojenským predstaviteľom týždeň na to, aby do nedele 9. augusta vrátili do funkcie demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorý je zadržiavaný v prezidentskom paláci v Niamey. V prípade nesplnenia tejto požiadavky ECOWAS pohrozil použitím sily.

Vodcovia prevratu toto ultimátum odignorovali, čo vo štvrtok v Abuji priznal aj Tinubu.

"Bohužiaľ, sedemdňové ultimátum, ktoré sme vydali počas prvého summitu, neprinieslo želaný výsledok....Musíme zapojiť všetky zúčastnené strany vrátane vodcov prevratu do serióznych diskusií, aby sme ich presvedčili vzdať sa moci a vrátiť do funkcie prezidenta Bazouma," povedal Tinubu.

Zdôraznil, že "povinnosťou ECOWAS je vyčerpať všetky možnosti", aby v Nigeri došlo k rýchlemu návratu k ústavnému poriadku.

Hrozba vojenským zásahom v Nigeri vyvolala rozkol medzi členskými štátmi ECOWAS a ďalšími africkými krajinami, ktoré sa obávajú, že by to vyvolalo konflikt s nepredvídateľným výsledkom.

Medzičasom vodcovia prevratu v Nigeri vo štvrtok informovali, že zostavili svoju vládu.

Ako premiér bude 21-členný vládny kabinet viesť Ali Mahaman Lamine Zeine. Generáli z novej vojenskej vládnucej rady budú riadiť ministerstvá obrany a vnútra. Viac než polovicu vlády tvoria civilisti, zvyšok sú armádne nominácie.