< sekcia Zahraničie

Egyptská prokuratúra poslala po nehode vlakov do väzby štyroch ľudí

Na snímke pohľad na zrážku dvoch vlakov. Foto: FOTO TASR/AP

Zrážka dvoch osobných vlakov v pobrežnom meste Alexandria si vyžiadala vyše 40 obetí.


Káhira 13. augusta (TASR) - Egyptská prokuratúra dnes nariadila väzbu štyroch ľudí v súvislosti s piatkovou zrážkou dvoch osobných vlakov v pobrežnom meste Alexandria, pri ktorej zahynulo vyše 40 ľudí a zranenia utrpelo 120 ďalších osôb. Informovala o tom egyptská oficiálna tlačová agentúra MENA.

Rušňovodiči oboch vlakov a dvaja ich pomocníci musia ísť vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie na 15 dní do väzby, dodala agentúra MENA.

Nehoda sa stala v piatok 11. augusta v Alexandrii na pobreží Stredozemného mora, keď osobný vlak prichádzajúci z metropoly Káhira narazil do zadnej časti iného vlaku, čakajúceho na malej stanici na predmestí Alexandrie. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Minister dopravy Hišám Arafat v sobotu vyhlásil, že k zrážke - jednej z najtragickejších v Egypte za posledné roky - prispel aj ručný železničný operačný systém.

"Prvé zistenia ukazujú, že k zrážke prispela závislosť železničnej prevádzky od ľudí, ako aj nedostatočný rozvoj infraštruktúry v posledných desaťročiach," povedal Arafat pre anglické internetové vydanie štátnych novín al-Ahrám.

Miestne médiá pripísali vinu za tragédiu poruche v systéme železničných výhybiek, ktorý posúva vlaky v tejto oblasti na určité koľaje, informovala tlačová agentúra DPA.

Sú protirečivé správy o počte úmrtí, spôsobených haváriou. Štátna televízia hlásila, že pri nešťastí zomrelo 49 ľudí, pričom ministerstvo zdravotníctva informovalo o 42 obetiach na životoch.

Egypt zažil v nedávnych rokoch niekoľko železničných nešťastí.

V novembri 2012 prišlo o život 49 ľudí, vrátane 44 detí, keď sa školský autobus na juhu Egypta zrazil s vlakom.

Najhoršie železničné nešťastie v Egypte sa stalo v roku 2002, keď vlak smerujúci na juh krajiny začal za jazdy horieť a plamene pohlcovali jeden vozeň za druhým. Zomrelo vyše 360 ľudí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.