< sekcia Zahraničie

Egyptské sily tvrdia, že na Sinaji zabili už 450 militantov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa hovorcu armády Tamíra Rifaja bola Operácia Sinaj 2018 predĺžená v dôsledku úsilia vyhnúť sa civilným obetiam.

Káhira 16. októbra (TASR) - Egyptská armáda v utorok oznámila, že od februára, keď spustila bezpečnostnú operáciu na Sinajskom polostrove, tam príslušníci bezpečnostných síl zabili približne 450 "teroristov".

Podľa hovorcu armády Tamíra Rifaja bola Operácia Sinaj 2018 predĺžená v dôsledku "nášho úsilia vyhnúť sa civilným obetiam". K termínu ukončenia operácie sa nevyjadril, informovala agentúra Anadolu.

Okrem likvidácie militantov zložky armády i polície "zničili teroristickú infraštruktúru a zhabali a zneškodnili početné výbušné zariadenia", povedal Rifaj.

Vo februári 2018 spustil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí rozsiahlu operáciu zameranú proti islamským militantom na Sinajskom polostrove, ktorí zintenzívnili útoky po tom, čo armáda zvrhla v roku 2013 islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Militanti sa vyhlásili za odnož teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a útočili najmä na bezpečnostné zložky a kresťanskú menšinu žijúcu v tejto moslimskej krajine.

Sísího operácia prebieha za účasti pozemných, námorných i vzdušných síl a týka sa oblastí severného a stredného Sinaja, niektorých častí delty Nílu a pásma Západnej púšte pozdĺž hranice s Líbyou.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.