Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Egyptský prezident Sísí podpísal zákon o kontrole sociálnych médií

Na archívnej snímke egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Foto: TASR/AP

Legislatívu schválil parlament už v júli. Najvyššia rada pre kontrolu médií bude mať teraz právomoc zaraďovať ľudí, ktorí majú na sociálnych sieťach vyše 5000 followerov, na zoznam sledovaných osôb.

Káhira 2. septembra (TASR) - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podpísal zákon, ktorý úradom udeľuje právo monitorovať užívateľov sociálnych sietí. Ide o súčasť sprísnenia kontroly internetu v krajine.

Predmetnú legislatívu schválil parlament už v júli. Na jej základe bude mať teraz Najvyššia rada pre kontrolu médií právomoc zaraďovať ľudí, ktorí majú na sociálnych sieťach, osobných blogoch alebo webových stránkach vyše 5000 followerov, na zoznam sledovaných osôb, informovala v nedeľu spravodajská stanica France 24.

Rovnaký orgán bude mať i povolenie zrušiť, prípadne zablokovať akýkoľvek osobný účet, na ktorom budú publikované alebo vysielané "falošné správy a informácie podnecujúce porušovanie zákona, násilie či nenávisť".

Nový zákon je zo série opatrení, ktoré podľa aktivistov slúžia na obmedzovanie slobody prejavu na internete, pričom táto platforma je podľa nich jednou z posledných priestorov pre verejnú diskusiu o Sísího vládnutí.

Prezident v auguste odobril inú legislatívu, ktorá úradom umožňuje prostredníctvom sudcu nariadiť zablokovanie webstránok predstavujúcich "hrozbu" pre národnú bezpečnosť Egypta a jeho ekonomiku.

Tí, ktorí spravujú alebo navštevujú takéto webové stránky - "zámerne alebo bez dostatočného dôvodu" -, odteraz môžu čeliť pobytu za mrežami a pokute. Úrady tvrdia, že dané reštrikcie sú potrebné na boj proti nestabilite a terorizmu.

Egyptskí aj zahraniční aktivisti pravidelne obviňujú vládu zo snahy o zlikvidovanie disentu prostredníctvom zatýkania kritikov a blogérov, ako aj blokovaním spravodajských webových portálov. Podľa Asociácie za slobodu myslenia a prejavu (AFTE) so sídlom v Káhire bolo pred podpísaním zákona zablokovaných v Egypte vyše 500 webových stránok.