Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Brusel je znepokojený dianím v Poľsku, šéf Rady Európy poslal list

Tisíce odporcov vlády protestujú proti najnovším zmenám v zákonoch týkajúcich sa fungovania súdnych orgánov vo Varšave 16. júla 2017. Foto: TASR/AP

Znepokojenie vyvolal návrh zákona z dielne poslancov vládnucej strany, podľa ktorého by mali byť vymenení sudcovia najvyššieho súdu okrem tých, ktorých do tejto funkcie dosadil minister.

Brusel 18. júla (TASR) - Európska komisia (EK) so znepokojením sleduje vývoj udalosti v Poľsku, najmä v justičnej oblasti, kde navrhované zmeny vo vymenovávaní sudcov najvyššieho súdu vyvolali vo Varšave mohutné demonštrácie opozície. V pondelok to uviedol hovorca EK Margaritis Schinas.

Znepokojenie exekutívy EÚ vyvolal návrh zákona z dielne poslancov vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), podľa ktorého by mali byť vymenení sudcovia najvyššieho súdu okrem tých, ktorých do tejto funkcie dosadil minister spravodlivosti.

"Komisia sleduje tieto udalosti s veľkým znepokojením. V súvislosti s už dávnejšie rozbehnutým právnym konaním proti Poľsku v oblasti porušovania pravidiel právneho štátu udržiava prvý podpredseda komisie s poľskými orgánmi štruktúrovaný dialóg," uviedol Schinas s odkazom na Fransa Timmermansa. Ten sa snaží, aby politický dialóg s Varšavou vyústil do uspokojivého riešenia situácie v Poľsku.




Timmermans bude v stredu na zasadnutí kolégia komisárov informovať exekutívu EÚ o priebehu tohto dialógu. Eurokomisia na žiadosť svojho predsedu Jeana-Clauda Junckera sa v stredu bude zaoberať aj novým poľským návrhom na obsadzovanie členov najvyššieho súdu.

Poľský šéf diplomacie Witold Waszczykowski v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v tejto súvislosti vyjadril nádej, že komisia nepodľahne hystérii.

"Dúfam, že Európska komisia sa nebude správať hystericky, pretože táto diskusia sa len práve začala," uviedol Waszczykowski pre médiá a upozornil, že poľská vláda necíti potrebu dozoru zahraničných inštitúcií pri reforme najvyššieho súdu.

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek v pondelok na otázky novinárov, ako vníma dianie v susednej krajine, priznal, že dodržať rozdelenie výkonnej a súdnej moci je "principiálnou vecou".

"Sledujeme to pozorne, sú to princípy, na ktorých stojí demokratický štát. Veľmi by som si prial, aby tieto základné princípy - nezávislosť súdov a rozdelenie moci - zostali v Poľsku nedotknuté," uviedol Zaorálek v Bruseli.

Zároveň však upozornil, že treba počkať do konca tohto procesu v Poľsku a až potom - keby tento proces prekročil hranice únosnosti - sa ním zaoberať. Zaorálek odmietol názory tvrdiace, že Poľsko zásluhou legislatívnych zmien konzervatívnej vlády už nie je demokracia, ale skôr "demokratúra" podobná Turecku.

"Takéto prirovnania by som si odpustil. Verím, že Poliaci si dokážu uchrániť základné demokratické princípy," odkázal Zaorálek.

Thorbjörn Jagland
Foto: TASR/AP

Šéf Rady Európy vyzval poľský Sejm, aby sa neunáhlil so zákonom o sudcoch


Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland poslal dnes list predsedovi poľského parlamentu Marekovi Kuchciňskému v súvislosti s návrhom zákona o vymenovávaní sudcov najvyššieho súdu.

Jagland v liste zdôrazňuje rozhodujúcu úlohu, ktorú zohrávajú najvyššie súdy v demokratických krajinách. Šéf RE je obzvlášť znepokojený tými ustanoveniami návrhu, ktoré by ukončili mandát všetkých sudcov najvyššieho súdu s výnimkou tých, ktorých mandát odobril minister spravodlivosti.

Návrh zákona vzišiel minulý týždeň z dielne poslancov vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Dnes o ňom poľský Sejm rokoval v prvom čítaní, čo vyvolalo ostré výmeny názorov medzi poslancami. Podľa poľskej opozície ide o právnu normu, ktorá povedie k oslabeniu nezávislosti súdnictva.

Šéf Rady Európy zdôraznil, že tento návrh zákon treba vnímať v spojení s inými zákonmi z oblasti súdnictva, ktoré boli nedávno v Poľsku prijaté a ktoré rovnako vyvolávajú obavy, napríklad návrh zákona o Národnej súdnej rade.

Jagland vo svojom liste upozornil, že vzhľadom na úlohu súdnictva musí byť výkonná aj zákonodarná moc obzvlášť opatrná pri zvažovaní legislatívnych zmien, ktoré priamo ovplyvňujú nezávislosť súdnictva. V tejto súvislosti vyzval Sejm, aby sa pri týchto právnych normách neunáhlil a dodržiaval štandardy Rady Európy.