< sekcia Zahraničie

EK údajne pripravuje konanie voči Poľsku za reformu justície

Poliaci vyšli do ulíc na protest proti kontroverznej justičnej reforme, 24. november 2017, Varšava. Foto: TASR/AP

Článok č. 7, ktorý ešte Európska únia nepoužila v prípade žiadnej z členských krajín, je považovaný za extrémne tvrdý postih.

Brusel/Mníchov/Varšava 14. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) sa pripravuje na konanie voči Poľsku podľa článku č. 7 európskych zmlúv v súvislosti s údajným jednoznačným nebezpečenstvom vážneho porušenia princípov právneho štátu. EK by sa mohla pre tento krok rozhodnúť už na budúci týždeň, ak nový poľský premiér Mateusz Morawiecki neprisľúbi zmenu postoja v spore okolo kontroverzne vnímanej reformy poľského súdnictva.

Informáciu priniesli vo štvrtok večer internetové vydanie mienkotvorného nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a tlačová agentúra DPA.

Hovorca EK však v reakcii na otázku zdôraznil, že sa ešte o ničom nerozhodlo.

Článok č. 7, ktorý ešte Európska únia nepoužila v prípade žiadnej z členských krajín, je považovaný za extrémne tvrdý postih. Samotné konanie je podľa predpisov EÚ rozdelené do niekoľkých fáz. Ak by EK iniciovala predmetné konanie, najskôr by mu muselo dať zelenú 80 percent členských štátov, teda štyri pätiny z nich.

Následne by jednohlasne mohli rozhodnúť, že porušenie skutočne jestvuje.

Osud takéhoto pokusu je však už teraz viac-menej jasný, pretože Maďarsko už avizovalo v prípade konania EK, že ho bude vetovať. Bez konsenzu všetkých členských štátov by nemohlo dôjsť ani k prípadnému pozastaveniu hlasovacieho práva Poľska v Únii.

Dejiskom protestov proti reforme poľského súdnictva bola vo štvrtok večer opäť Varšava, kde sa demonštranti zhromaždili najskôr pred prezidentským palácom a následne pred sídlom poľského Senátu. Protestné akcie boli však avizované aj v ďalších mestách krajiny.

V metropole nechýbali podľa spravodajskej televízie TVN24 transparenty so sloganmi ako "Strana vládne, strana súdi" alebo "Prezident, Sejm a Senát porušujú právo", pričom demonštranti skandovali "Slobodné súdy, slobodné voľby, slobodné Poľsko", ako aj "Chceme veto".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.