Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

Epidémia eboly v Afrike sa skončila, riziko však nie je zažehnané

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Predstavitelia WHO však varovali, že riziko opätovného prepuknutia epidémie stále celkom nepominulo, keďže vírus môže v mužskom semene prežiť až po dobu 12 mesiacov.

Ženeva 14. januára (TASR) - Epidémia eboly v západoafrickej krajine Libéria sa skončila, čo zároveň znamená aj celkový koniec šírenia tohto vírusového ochorenia na africkom kontinente. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú citovala agentúra DPA.

Predstavitelia WHO však varovali, že riziko opätovného prepuknutia epidémie stále celkom nepominulo, keďže vírus môže v mužskom semene prežiť až po dobu 12 mesiacov.

K dnešnému oznámeniu WHO prišlo po 42 dňoch od potvrdenia posledného ebolou nakazeného pacienta v Libérii. Tá bola poslednou z troch vírusom postihnutých západoafrických krajín, a síce Libérie, Guinei a Sierry Leone.

Sierra Leone vyhlásila skončenie epidémie na svojom území už 7. novembra, Guinea tak urobila 29. decembra.

Od vypuknutia epidémie eboly koncom roku 2013 sa ňou v západnej Afrike nakazilo približne 28.500 osôb a vyše 11.300 jej podľahlo.

EÚ privítala správu o zastavení šírenia vírusu eboly v západnej Afrike

Európska únia dnes privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že sa podarilo zastaviť šírenie vírusu eboly v západnej Afrike. WHO tak urobila na základe toho, že v Libérii už 42 dní po sebe nebol nahlásený žiaden nový prípad tejto choroby.

Eurokomisár zodpovedný za humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis, ktorý je koordinátorom EÚ v boji proti vírusu eboly, pri tejto príležitosti zdôraznil, že ubehol rok odvtedy, keď sa koniec epidémie zdal nepredstaviteľný.

"Vďaka práci zdravotníckych pracovníkov, obyčajných ľudí, vlád v troch postihnutých krajinách v kombinácii s bezprecedentnou medzinárodnou reakciou bol boj proti tejto chorobe víťazný," konštatoval Stylianidis.

Komisár pripomenul, že od samého začiatku Európska únia stála na čele medzinárodného úsilia dostať situáciu pod kontrolu. EÚ poslala do postihnutej oblasti lekárske vybavenie, laboratóriá a epidemiológov.

"Založili sme európsky lekársky evakuačný systém pre všetkých medzinárodných zdravotníckych pracovníkov v tomto regióne," uviedol komisár. EÚ financovala nenahraditeľnú činnosť mimovládnych organizácií a spolupracovala s Organizáciou Spojených národov pri hľadaní liečby pre obete postihnuté ebolou a vyrovnávaním sa s dôsledkami tejto epidémie.

EÚ spolu s členskými štátmi vyčlenila takmer dve miliardy eur vo forme humanitárnej pomoci, zabezpečenia technickej odbornosti, liečby, prípravy nových vakcín a zabezpečenia dlhodobého rozvoja oblastí postihnutých epidémiou.