< sekcia Zahraničie

ESĽP odsúdil Rusko za nedostatočné vyšetrovanie vraždy A. Politkovskej

Ľudia držia portréty zosnulej novinárky Anny Politkovskej, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Tá bola zastrelená v Moskve 7. októbra 2006.

Brusel/Štrasburg 17. júla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) odsúdil v utorok Rusko kvôli tomu, že nezaviedlo do platnosti adekvátne vyšetrovacie opatrenia na identifikáciu objednávateľov vraždy ruskej opozičnej novinárky a aktivistky za ľudské práva Anny Politkovskej. Tá bola zastrelená v Moskve 7. októbra 2006.

"Štát si nesplnil svoje povinnosti týkajúce sa účinnosti a trvania vyšetrovania vyplývajúce z Európskeho dohovoru o ľudských právach z roku 1950," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Európskeho súdu pre ľudské práva.

Hlasovanie v podobe piatich hlasov proti dvom - proti boli ruský a slovenský sudca - podľa ESĽP naznačilo, že došlo k porušeniu čl. 2 z Európskeho dohovoru o ľudských právach, pojednávajúceho o "práve na život".

Súd spadajúci pod činnosť Rady Európy (RE) konal na žiadosť rodiny zastrelenej novinárky. Podľa rozhodnutia súdu vyšetrovanie viedlo k hmatateľným výsledkom, pretože päť mužov bolo priamo obvinených z vraždy, zároveň však súdna inštancia zo Štrasburgu konštatuje, že v prípade takejto vraždy "nemožno spochybniť primeranosť vyšetrovania, ak nebolo vyvinuté úsilie na identifikáciu objednávateľa vraždy".

"Úrady vypracovali teóriu o podnete k vražde - réžia ich vyšetrovania sa orientovala na ruského podnikateľa, ktorý býval v Londýne a už nežije -, ale nespresnili potrebné detaily na sledovanie tejto stopy," uvádza sa v stanovisku ESĽP. Podľa súdu mali zodpovedné orgány vziať do úvahy a sledovať aj ďalšie scenáre vrátane tých, o ktorých hovorila žaloba, že za atentátom mohli stáť dôstojníci ruskej tajnej služby FSB alebo ľudia z prostredia vlády Čečenskej republiky.

ESĽP v tejto súvislosti pripomenul, že Politkovská vyšetrovala aj obvinenia z porušovania ľudských práv spáchaných počas druhej vojny v Čečensku a opakovane kritizovala politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Utorňajší rozsudok ESĽP nie je konečný, ruská strana môže podať odvolanie v lehote do troch mesiacov.

Čečenec Lom-Ali Gajtukajev, ktorý bol spolu s Rustamom Machmudovom obvinený z prípravy a realizácie vraždy Politkovskej, zomrel vo väzení v júni 2017. Obaja boli odsúdení na doživotný trest za mrežami.

Moskovský policajt Sergej Chadžikurbanov dostal za pomoc pri príprave vraždy prominentnej novinárky 20 rokov väzenia. ESĽP upozornil, že objednávatelia vraždy doteraz nie sú známi.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Prehľad udalostí nasledujúcich po násilnej smrti žurnalistikyROK 2006

7. októbra - Novinárku Annu Politkovskú, známu kritickým spravodajstvom o vojne v Čečensku, zastrelili neznámi útočníci v Moskve. Telo žurnalistky objavili v bytovom dome na Lesnej ulici v Moskve. Na mieste činu sa našla strelná zbraň a štyri náboje. Politkovská pracovala pre denník Novaja gazeta.

9. októbra - Prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s americkým kolegom Georgeom W. Bushom prisľúbil, že vyšetrujúce orgány urobia všetko, čo je v ich silách, aby dôkladne objasnili vraždu Politkovskej.

ROK 2007

23. januára - Prokurátori vyšetrujúci vraždu Politkovskej začali trestné stíhanie príslušníkov polície v Čečensku.

27. augusta - Ruské orgány zadržali desať osôb v súvislosti s vraždou Politkovskej. V Moskve to oznámil generálny prokurátor Jurij Čajka.

4. septembra - Rusko vymenilo šéfa vyšetrovateľov vraždy Politkovskej. Jej bývalí kolegovia výmenu na poste označili za prejav politického zasahovania do prípadu.

ROK 2008

12. mája - Vyšetrovatelia vraždy Politkovskej označili v Moskve za jej vraha Čečenca Rustama Machmudova. Prokuratúra zároveň oznámila, že na 34-ročného podozrivého vydala medzinárodný zatykač.

2. októbra - Prokurátori posunuli prípad troch obvinených z vraždy Politkovskej pred súd. Generálna prokuratúra oznámila, že proces so Sergejom Chadžikurbanovom a bratmi Džabrailom a Ibragimom Machmudovcami sa začne v blízkom čase. Tretí brat Machmudovovcov, Rustam, ktorý údajne stlačil spúšť, ušiel do západnej Európy.

15. októbra - Pred vojenským súdom sa začal proces s troma mužmi obvinenými z vraždy Politkovskej. Obvineniam z naplánovania vraždy čelil bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov a dvaja čečenskí bratia Džabrail a Ibragim Machmudovovci. Vyšetrovateľom sa nepodarilo chytiť hlavného podozrivého - tretieho brata Rustama Machmudova.

2. decembra - Muž obviňovaný z vraždy Politkovskej vyjadril ochotu vzdať sa justičným úradom. Podmienil to tým, že jeho súdny proces bude spravodlivý. Oznámil to v Moskve Murad Musajev, právny zástupca jedného z troch predpokladaných komplicov vraha žurnalistky.

5. decembra - Za nájomnú vraždu Politkovskej mali neznámi objednávatelia zaplatiť dva milióny dolárov. Na procese v Moskve to uviedol príbuzný dvoch mužov obžalovaných z účasti na vražde novinárky. Išlo o strýka bratov Džabraila a Ibragima Machmudovovcov. Politkovskú údajne zastrelil ich brat Rustam.

ROK 2009

6. februára - Vojenský súd v Moskve rozhodol, že záverečné slovo prokuratúry v kauze vraždy Politkovskej odznie bez prítomnosti verejnosti v súdnej sieni. Súčasťou vystúpenia obžaloby boli utajované skutočnosti. Súdnu sieň museli opustiť príbuzní obžalovaných aj novinári.
-- Prokuratúra v Moskve v procese rozšírila vo svojom poslednom slove okruh podozrivých osôb - o tie, ktoré pomáhali objednávateľovi a strelcovi a boli na úteku.

19. februára - Justícia vyniesla vo veci vraždy Politkovskej oslobodzujúci rozsudok. Porota nepovažovala v procese na vojenskom súde v Moskve za preukázané, že obžalovaní sa podieľali na vražde.

20. februára - Vojenský súd potvrdil oslobodzujúci verdikt poroty v procese s obžalovanými z účasti na vražde Politkovskej. Sudca Jevgenij Zubov zároveň vrátil prípad vyšetrovacej komisii Generálnej prokuratúry s tým, že proti verdiktu možno podať odvolanie. Súd nerozhodol o požiadavke Politkovskej detí na odškodné desať miliónov rubľov (218.800 eur).

27. februára - Úrad generálneho prokurátora Ruskej federácie sa oficiálne odvolal proti rozhodnutiu súdu, na základe ktorého boli oslobodení traja obžalovaní z účasti na vražde Politkovskej.

25. júna - Najvyšší súd nariadil opakovanie procesu s trojicou obvinených z účasti na vražde Politkovskej. Súčasne zrušil verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý podozrivých zbavil obvinení. Bratia Džabrail a Ibragim Machmudovovci boli obvinení zo spolupáchateľstva, zatiaľ čo bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov z prípravy zločinu.

3. septembra - Najvyšší súd nariadil nové vyšetrovanie vraždy Politkovskej z roku 2006. Najvyšší súd tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý v auguste zamietol žiadosť Politkovskej príbuzných o ďalšie vyšetrovanie. Podľa nového verdiktu sa má prípad vrátiť prokuratúre.

ROK 2010

15. februára - Moskovský súd odsúdil bývalého policajného dôstojníka Sergeja Chadžikurbanova na osemročné väzenie za vydieranie iného policajta. Chadžikurbanov bol obvinený z prípravy vraždy Politkovskej v roku 2006. Verdikt sa týkal prípadu vydierania 350.000 dolárov (257.570 eur) od policajta, ktorý tiež figuroval v Politkovskej prípade ako svedok. Chadžikurbanov čelil obvineniam, že vrahovi Politkovskej zaobstaral zbraň. Vraždu podľa vyšetrovania vykonal Rustam Machmudov s pomocou svojich dvoch bratov. Najvyšší súd v júni 2009 anuloval v prípade oslobodzujúce rozsudky a nariadil opakovanie procesu.

ROK 2011

24. augusta - Vyšetrovatelia zadržali bývalého podplukovníka Dmitrija P., podozrivého organizátora zavraždenia Politkovskej. Okrem toho existovali nové poznatky o objednávateľovi vraždy, bolo by však priskoro možného objednávateľa menovať, uviedol hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin. Dmitrij P. údajne prijal úlohu, zohnal pištoľ, najal vraha a zaplatil, pričom vraždu aj naplánoval. Ochrancovia ľudských práv uviedli, že vo vyšetrovaní nastali pokroky, ale nie prelom.


ROK 2012

14. decembra - Moskovský súd uznal bývalého podplukovníka polície Dmitrija Pavľučenkova za vinného v prípade vraždy Anny Politkovskej s tým, že jeho vinu potvrdzujú jeho výpovede i dôkazy. Súd mu vymeral ako trest 11 rokov väzenia s prísnym režimom. Pavľučenkov v záverečnej reči požiadal Politkovskej príbuzných o odpustenie. Vyhlásil, že ho do zločinu zatiahli, a dodal, že jeho spolupáchatelia sa ho vlani v decembri tiež pokúsili zabiť "tak, ako zabili mnohých ľudí". "Mám šťastie, že žijem," uviedol.

ROK 2013

24. júla - Deti zavraždenej novinárky Anny Politkovskej demonštratívne bojkotovali začiatok druhého súdneho pojednávania. Dcéra Viera a syn Iľja sa sťažovali, že sudca vymenoval porotu bez toho, aby krok konzultoval s ich právnikom. Napriek tomu, že súrodenci požiadali mestský súd v Moskve, aby s pojednávaním počkal do 29. júla, keď bude môcť byť prítomný aj ich právny zástupca, súd sa rozhodol pre skorší termín konania prvého vypočúvania bez účasti detí novinárky, ktoré v prípade vystupujú ako spoloční žalobcovia.

24. novembra - Súdne pojednávanie v prípade vraždy novinárky Anny Politkovskej prerušili. Sudca rozpustil porotu a termín ďalšieho pojednávania stanovil na január 2014. Sudca sa tak rozhodol po tom, čo sa traja členovia poroty nedostavili na pojednávanie. Dodal, že nová súdna porota bude vytvorená 14. januára 2014.

ROK 2014

14. januára - Mestský súd v Moskve určil 12 nových členov poroty, čo umožnilo pokračovanie druhého procesu s obvinenými z vraždy Anny Politkovskej, odročeného v novembri 2013. K odročeniu súdneho konania, ktoré sa začalo 24. júla 2013 a malo pokračovať 15. januára 2014, došlo po tom, čo viacero porotcov požiadalo z pracovných či zdravotných dôvodov o uvoľnenie z funkcie.

20. mája - V kauze vraždy novinárky Anny Politkovskej uznal moskovský súd za vinných piatich mužov vrátane troch obžalovaných, ktorí boli v predchádzajúcom procese oslobodení od obvinenia.

27. mája - Prokurátori požiadali súd o vymeranie doživotného trestu odňatia slobody pre dvoch mužov obžalovaných z vraždy Anny Politkovskej. Možnému doživotiu čelil Rustam Machmudov, ktorého usvedčili zo streľby na Politkovskú v dome v Moskve, a jeho strýko Lom-Ali Gajtukajev, ktorého usvedčili z organizovania logistiky. Prokurátori požiadali súd, aby Machmudovovho brata Džabraila poslal do väzenia na 19 rokov a ďalšieho brata, Ibragima, na 15. Dvojica novinárku sledovala v deň vraždy. Pre bývalého policajta Sergeja Chadžikurbanova žiadala obžaloba 22-ročný trest.

9. júna - Na doživotné tresty väzenia odsúdil moskovský súd dvoch obžalovaných za vraždu Anny Politkovskej. Sudca súhlasil s požiadavkou prokuratúry na doživotný trest pre Čečenca Rustama Machmudova, ktorého uznali vinným z vykonania vraždy, a tiež pre jeho strýka Lom-Aliho Gaitukajeva, ktorý vraždu zorganizoval. Troch ďalších obžalovaných odsúdili na tresty väzenia od 12 do 20 rokov.

ROK 2015

23. novembra - Organizátor vraždy Anny Politkovskej sa neúspešne domáhal podmienečného prepustenia z výkonu trestu v súvislosti so svojím zlým zdravotným stavom. Príslušná komisia pracovného tábora, kde si odsúdený Dmitrij Pavľučenkov odpykáva trest 11 rokov odňatia slobody, jeho žiadosť zamietla. Podľa záveru posudkovej komisie epilepsia nie je v zozname diagnóz, na základe ktorých je možné odsúdeného prepustiť z výkonu trestu.

ROK 2016

7. októbra - Kolegovia Anny Politkovskej si pripomenuli desiate výročie jej zabitia výzvou k ruskej vláde, aby vypátrala hlavného vinníka. Americké ministerstvo zahraničných vecí poznamenalo, že Rusko podkopalo slobodu slova v krajine, keď organizátora vraždy nezadržalo. Politkovská si získala medzinárodné uznanie za svoje investigatívne reportáže o porušovaní ľudských práv v Čečensku.

ROK 2017

13. júna - Muž odsúdený na doživotie za zosnovanie vraždy Anny Politkovskej zomrel vo väzenskej nemocnici vo Vologdskej oblasti. Úmrtie odsúdeného Loma-Aliho Gajtukajeva potvrdila 13. júna aj ruská Federálna služba pre výkon trestu (FSIN). Príčinu smrti ruské úrady neoznámili. Podľa informovaných zdrojov trpel Gajtukajev chronickou chorobou. Zástupca šéfredaktora denníka Novaja gazeta, kde Politkovská pred smrťou pracovala, uviedol, že Gajtukajev mal vážne problémy s vnútornými orgánmi. Sergej Sokolov dodal, že podľa informácií redakcie Gajtukajev v podstate stále pendloval medzi väznicou pre odsúdených na doživotie a väzenskou nemocnicou.
Príbuzní odsúdeného tvrdia, že zomrel na zranenia, ktoré mu boli spôsobené vo väzení.

ROK 2018

13. júla - V Moskve otvorili záhradu vytvorenú na počesť Anny Politkovskej. Záhrada sa nachádza neďaleko sídla liberálnych opozičných novín Novaja gazeta, v ktorých Politkovská pracovala. Na otvorení záhrady sa zúčastnili Politkovskej matka Raisa Mazepová, bývalý redaktor zmieneného periodika Dmitrij Muratov, redaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, ako aj niekoľko zahraničných diplomatov. Účastníci zasadili do Politkovskej záhrady kvety a osadili v nej tabuľu s nápisom "Pod ochranou ľudu".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.