Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

Estónsko: Koalícia prišla vo voľbách o absolútnu väčšinu

Ilustračné foto, voľby v Estónsku. Foto: TASR/AP

Strana premiéra Taaviho Roivasa obsadí v novom 101-člennom parlamente (Riigikoku) vďaka zisku 27,7 percenta hlasov 30 miest.

Tallinn 2. marca (TASR) - Vládnuca Estónska reformná strana (ER) sa stala víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Estónsku. Vyplýva to z výsledkov zverejnených večer volebnou komisiou v Tallinne po sčítaní všetkých odovzdaných hlasov.

Strana premiéra Taaviho Roivasa obsadí v novom 101-člennom parlamente (Riigikoku) vďaka zisku 27,7 percenta hlasov 30 miest, o tri menej než pred štyrmi rokmi.

Ľavicová opozičná Estónska strana stredu (KE) skončila druhá so ziskom 24,8 percenta hlasov, čo jej zabezpečilo 27 kresiel (+1). Na treťom mieste sa so ziskom 15,2 percenta hlasov, resp. 15 kresiel (-4) ocitol doterajší Roivasov koaličný partner Sociálnodemokratická strana (SDE).

Okrem konzervatívneho volebného bloku Isamaa ja Res Publica Liit (13,7 percenta, 14 kresiel) sa do parlamentu dostali po dlhom čase ešte dva novovzniknuté subjekty, ktoré získali najmenej päť percent hlasov: Slobodná strana (EV), vystupujúca proti korupcii a za transparentnejšie financovanie politických strán (8,7 percenta, osem kresiel), a pravicová Konzervatívna ľudová strana (8,1 percenta, sedem kresiel).

O novom zložení parlamentu mohlo rozhodnúť 980.000 voličov. Volebná účasť dosiahla podľa predbežných údajov 63,7 percenta, čo je o niečo viac ako pred štyrmi rokmi. O novom zložení parlamentu mohlo rozhodnúť 980.000 voličov. Až 19 percent z nich hlasovalo vopred prostredníctvom internetu. Je to rekordná účasť na takomto hlasovaní, ktoré Estónsko zaviedlo ako vôbec prvá krajina v Európe pred desiatimi rokmi.

Všetky strany s výnimkou KE zaznamenali oproti voľbám v roku 2011 úbytok hlasov voličov, a to v prospech oboch nováčikov. To znamená, že Reformná strana bude k absolútnej väčšine potrebovať najmenej dvoch koaličných partnerov.

Reformná strana je pri moci osem rokov, 11 mesiacov stojí v jej čele 35-ročný Roivas. KE má dominantné postavenie v hlavnom meste a silnú podporu ruskej menšiny, ktorá tvorí viac ako štvrtinu z 1,3 milióna obyvateľov Estónska. Jej predseda Edgar Savisaar a súčasný primátor Tallinnu bol premiérom krátko v roku 1992.

Obe strany už v minulosti tvorili koalíciu a sú i v rovnakej skupine v Európskom parlamente. Ich vzťah však poškodila kritika Savisaara za jeho postoj k politike Ruska voči Ukrajine. Premiér Roivas po oznámení výsledkov opätovnú koalíciu s KE vylúčil.

Predvolebný súboj sa niesol v znamení hospodárskych tém ako je daňová reforma i sociálnych otázok, no hovorilo sa tiež o neprehľadnom financovaní politických strán. Dôležitou témou bola aj bezpečnosť pobaltskej krajiny, v ktorej panujú obavy v súvislosti s postupom Ruska v kríze na Ukrajine.