Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

EÚ môže uvaliť sankcie za prevrat v Nigeri,predĺžila ich voči al-Káide

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

V súčasnosti sa sankčný režim vzťahuje na 14 osôb a päť skupín.

Brusel/Luxemburg 23. októbra (TASR) - Európski diplomati v pondelok na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu prijali právny rámec pre reštriktívne opatrenia pre osoby v Nigeri, ktoré podkopávajú stabilitu, demokraciu a právny štát. Predĺžili tiež o ďalší rok sankcie voči organizáciám al-Káida a Islamský štát (IS). Informuje o tom spravodajca TASR.

Nový rámec pre sankcie má prispieť k podpore úsilia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) o rýchly návrat k ústavnému poriadku v Nigeri, kde koncom júla pri vojenskom prevrate zosadili demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.

Vďaka tomuto rámcu by EÚ mohla sankcionovať jednotlivcov a subjekty zodpovedné za činy, ktoré ohrozujú mier, stabilitu a bezpečnosť Nigeru, narúšajú ústavný poriadok, demokraciu, právny štát alebo predstavujú vážne porušovanie ľudských práv alebo platného medzinárodného humanitárneho práva v tejto krajine.

Diplomati EÚ odobrili tiež predĺženie sankcií voči organizáciám Islamský štát a al-Káida, ako aj s nimi spojeným fyzickým a právnickým osobám, skupinám, podnikom a subjektom. Sankcie predĺžili o ďalší rok, do 31. októbra 2024.

V súčasnosti sa sankčný režim vzťahuje na 14 osôb a päť skupín.

Podľa vyhlásenia diplomatov je EÚ aj naďalej odhodlaná konať proti tým, ktorí ohrozujú medzinárodný mier a bezpečnosť plánovaním, financovaním a vykonávaním teroristických útokov a šírením teroristickej propagandy na celom svete.

Do tretice Rada EÚ obnovila svoje reštriktívne opatrenia v súvislosti so situáciou v Burundi o ďalší rok, do 31. októbra 2024. V súčasnosti platné sankcie sa vzťahujú na jednu osobu. Únia pozorne sleduje vývoj v Burundi a môže rozhodnúť o úprave režimu sankcií alebo o doplnení sankčného zoznamu. Únia prijala sankcie v roku 2015, keď sa zamerala na štyri osoby zodpovedné za podkopávanie demokracie a bránenie hľadaniu politického riešenia v Burundi či plánovanie, riadenie alebo páchanie činov porušujúcich medzinárodné ľudské práva a humanitárne právo.

Na všetky cieľové osoby sa vzťahuje zmrazenie aktív a zákaz cestovania do EÚ. Okrem toho majú osoby a subjekty EÚ zakázané sprístupňovať finančné prostriedky, finančné aktíva alebo hospodárske zdroje osobám uvedeným v sankčnom režime.

Pondelňajšie rozhodnutia nadobudnú účinnosť dňom nasledujúcim po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)