Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

EÚ navrhuje sprísniť pravidlá v oblasti životných podmienok zvierat

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Približne 44 percent domácností v EÚ má spoločenské zviera a obchod so psami a mačkami sa v posledných rokoch výrazne zvýšil.

Brusel 7. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla najväčšiu reformu pravidiel EÚ v oblasti chovu zvierat a podmienok počas ich prepravy za posledných 20 rokov. Informuje o tom spravodajca TASR.

Približne 44 percent domácností v EÚ má spoločenské zviera a obchod so psami a mačkami sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Jeho ročná hodnota je zhruba 1,3 miliardy eur, medzi členskými štátmi sa však značne líšia normy ich profesionálneho šľachtenia, držby a predaja.

EK predložila nové pravidlá pre dobré životné podmienky a vysledovateľnosť psov a mačiek. Po prvýkrát sa tak stanovia jednotné normy EÚ pre chov, chovné priestory a zaobchádzanie s nimi. Vysledovateľnosť sa posilní prostredníctvom povinnej identifikácie a registrácie vo vnútroštátnych databázach s cieľom bojovať proti nezákonnému obchodu.

Každoročne sa prepravuje do a z EÚ 1,6 miliardy zvierat a legislatívny balík má zlepšiť ich životné podmienky. Sprísnia sa povinnosti zabezpečenia minimálneho priestoru pre rôzne zvieratá, pre prepravu pri extrémnych teplotách, dĺžka prepravy a prestávky na odpočinok, kŕmenie a napájanie.

Sprísnia sa aj pravidlá vývozu živých zvierat z EÚ vrátane lepších kontrol v tretích krajinách, aby spĺňali rovnocenné normy ako v EÚ a budú sa maximálne využívať digitálne nástroje na uľahčenie presadzovania prepravných pravidiel.

Komisia zareagovala aj na iniciatívu občanov "Európa bez kožušín" a poverila Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vypracovaním vedeckého stanoviska o dobrých životných podmienkach zvierat chovaných na kožušinu. Na základe tohto stanoviska a posúdenia hospodárskych a sociálnych vplyvov bude EK informovať o najvhodnejších opatreniach.

Novými legislatívnymi návrhmi sa ďalej budú zaoberať Európsky parlament a Rada EÚ.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)