Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

EÚ predstavila správu o pokroku v európskej migračnej agende

Migranti ilustračné foto Foto: TASR/AP

Exekutíva EÚ zároveň prijala štvrté odporúčanie, v ktorom sa zohľadňuje pokrok Grécka pri zavádzaní plne funkčného azylového systému.

Brusel 8. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes predstavila správu o pokroku v oblasti migrácie, ktorý sa podarilo dosiahnuť EÚ a Turecku, ako aj v rámci ďalších programov EÚ na premiestňovanie a presídľovanie migrantov. Exekutíva EÚ zároveň prijala štvrté odporúčanie, v ktorom sa zohľadňuje pokrok Grécka pri zavádzaní plne funkčného azylového systému.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans upozornil, že európsky prístup k migrácii prináša pozitívne výsledky, o čom na báze dohody EÚ s Tureckom svedčí výrazný pokles počtu migrantov prichádzajúcich do Grécka. Timmermans tiež ocenil pokrok, ktorý grécke orgány dosiahli pri náprave nedostatkov svojho azylového systému, vďaka čomu EK odporučí, aby sa od 15. marca 2017 postupne obnovili transfery migrantov do Grécka podľa tzv. dublinského protokolu. Znamená to aj dôležitý krok smerom k obnoveniu riadneho fungovania dublinského a schengenského systému.

Grécky azylový systém však naďalej vykazuje nedostatky, najmä pokiaľ ide o podmienky prijímania utečencov, zaobchádzanie so zraniteľnými žiadateľmi o azyl a rýchlosť, akou sa ich žiadosti registrujú a posudzujú.

Podľa eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa vyvinuli Taliansko a Grécko v posledných mesiacoch "nadľudské úsilie" pri zvládaní utečeneckej krízy.

"Dôkazom toho je, že sme dnes ukončili konania o porušení povinnosti vo veci odberu odtlačkov prstov a registrácie migrantov. November bol z hľadiska premiestňovania rekordným mesiacom, počas ktorého bolo transferovaných 1400 osôb. Členské štáty musia nadviazať na tento pokrok," zdôraznil Avramopulos.

Celkovo bolo doteraz premiestnených 8162 osôb, z toho 6212 osôb z Grécka a 1950 z Talianska. Avramopulos spresnil, že cieľom eurokomisie je premiestniť v nasledujúcom roku všetky osoby z Talianska a Grécka, ktoré sú na to spôsobilé. Aby sa dosiahol tento cieľ, členské štáty by mali premiestniť aspoň 2000 osôb mesačne z Grécka a 1000 utečencov z územia Talianska. Od apríla 2017 by mal počet premiestnení dosiahnuť mesačne aspoň 3000 osôb z Grécka a 1500 osôb z Talianska.

Z Turecka bolo od septembra presídlených 544 sýrskych utečencov, čím celkový počet presídlených osôb z Turecka v rámci dohody s EÚ dosiahol 2761 osôb.

Európska komisia upozornila, že počet neoprávnených prekročení hraníc v Egejskom mori po dohode EÚ-Turecko je oveľa nižší než pred uzavretím tejto dohody. Od marca je denný priemer počtu vstupov 92 oproti 10.000 za jediný deň v októbri minulého roka.

Celkový počet osôb vrátených na základe grécko-tureckého dvojstranného protokolu o readmisii dosiahol 1187 osôb; od septembra, keď bola prezentovaná tretia správa o pokroku bolo vrátených 170 osôb. Komisia však priznáva závažné nedostatky, pokiaľ ide o príliš pomalé tempo navracania z Grécka do Turecka, čo vyvolalo ďalší tlak na grécke ostrovy. Tlačová agentúra DPA upozornila, že na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos sa tiesni vyše 62.000 migrantov a žiadateľov o azyl.

Komisia chce zlepšiť situáciu na gréckych ostrovoch, a preto hľadá ďalšie zdroje na zabezpečenie účinného spracovania žiadostí o azyl. Zároveň chce, aby členské štáty v plnom rozsahu reagovali na žiadosti Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO).

Z pohľadu tureckej strany zostáva citlivou otázkou dohodnutá liberalizácia vízového režimu. Komisia spresnila, že Ankare zostáva splniť ešte sedem kritérií a že s Tureckom pokračuje v dialógu zameranom na hľadanie riešení pre splnenie týchto kritérií.

Komisia oznámila, že v rámci nástroja pre utečencov v Turecku doteraz pridelila 2,2 miliardy eur zo stanovenej trojmiliardovej sumy na obdobie rokov 2016 a 2017.