Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

EÚ prijala zákon na podporu výroby a spoločných nákupov munície

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, vo štvrtok 27. apríla 2023 v New Yorku. Foto: TASR/AP

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá zdôraznila, že EÚ stojí za sľubom podporovať Ukrajinu a jej ľud tak dlho, ako to bude potrebné.

Brusel 3. mája (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu prijala zákon na podporu výroby munície. Jeho cieľom je zrýchliť dodávky munície a rakiet pre Ukrajinu a pomôcť krajinám EÚ doplniť svoje vojenské zásoby. Informuje o tom spravodajca TASR.

Zavedením cielených opatrení, vrátane financovania sa posilní reakcia a schopnosť obranného priemyslu Únie zabezpečiť včasné dodávky munície a rakiet v Európe.

EK navrhuje vyčleniť na to 500 miliónov eur z prerozdelenia rôznych nástrojov, najmä Európskeho obranného fondu (EDF) a Posilnenia európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného zákona o obstarávaní (EDIRPA).

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá zdôraznila, že EÚ stojí za sľubom podporovať Ukrajinu a jej ľud tak dlho, ako to bude potrebné.

"Európa zvyšuje svoju podporu v troch smeroch. Po prvé, členské štáty dodávajú muníciu zo svojich zásob s podporou nového európskeho mierového nástroja vo výške jednej miliardy eur. Po druhé, spolu s členskými štátmi spoločne zaobstaráme viac munície pre Ukrajinu v hodnote ďalšej miliardy eur. A dnes dodávame tretí pilier - zintenzívnenie a zrýchlenie priemyselnej výroby munície v Európe,"
opísala.

Finančná podpora sa bude poskytovať vo forme grantov na akcie, ktoré prispejú k optimalizácii existujúcich výrobných kapacít a založeniu nových, vytváraniu cezhraničných partnerstiev na zabezpečenie zásob strategických komponentov alebo surovín, testovaniu s cieľom využiť existujúcu muníciu a tiež na rekvalifikáciu pracovnej sily.

Komisia návrh nariadenia prijala ako vec vysokej priority a predloží ho Európskemu parlamentu a Rade EÚ. Počíta s rýchlym prijatím zákona ešte do letných prázdnin.






(spravodajca TASR Jaromír Novak)