Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

EÚ si opäť pripomína obete totalitných a autoritatívnych režimov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali Frans Timmermans a Věra Jourová, sa pripomína, že Európania každý rok 23. augusta vzdávajú česť pamiatke miliónov obetí všetkých totalitných režimov.

Brusel 22. augusta (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok, deň pred Európskym dňom spomienky na obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov, upozornila aj na 30. výročie politických udalostí z roku 1989, ktoré viedli k zmene pomerov v štátoch strednej a východnej Európy.

V spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, sa pripomína, že Európania každý rok 23. augusta vzdávajú česť pamiatke miliónov obetí všetkých totalitných režimov.

V tento deň v roku 1939 bol podpísaný pakt Ribbentrop - Molotov, čiže dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá znamenala rozdelenie Európy medzi dve veľmoci. "Začala sa tým temná kapitola európskych dejín. Občania nemohli prijímať vlastné politické rozhodnutia ani sa k nim vyjadrovať. Európa bola vtedy miestom, kde sa dalo o slobode a demokracii len snívať," uvádza sa v dokumente eurokomisie, ktorý pripomenul aj to, že totalitné režimy v Európe deportovali, mučili a zavraždili desiatky miliónov obetí. "Vinou tejto krutosti, neslobody a nerešpektovania základných práv prišlo v určitých častiach Európy niekoľko generácií o možnosť zažiť slobodu a demokraciu," uviedli Timmermans a Jourová.

V ich spoločnom vyhlásení sa uvádza aj to, že tento rok si pripomíname 30. výročie udalostí z roku 1989, keď občania strednej a východnej Európy povstali, prelomili železnú oponu a urýchlili jej pád. "Vďaka odvážnym občianskym činom sa sloboda a demokracia vrátila do celej Európy. Vďaka nim sa podarilo prekonať rozdiely a zjednotiť Európu. Je to naše spoločné európske dedičstvo, ktoré musíme všetci opatrovať, živiť a chrániť," uvádza sa v dokumente EÚ.

EK dodala, že od roku 1939 prešlo 80 rokov a aj preto treba spomienky, ktoré majú inšpirovať a sprevádzať nové generácie pri ochrane základných práv, právneho štátu a demokracie, udržať živé. "Vďaka nim sme tým, kým sme. Stojíme spolu v jednote proti totalitným a autoritatívnym režimom akéhokoľvek druhu. Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba," uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Spravodajca TASR Jaromír Novak