Zahraničie

Europoslanci chcú po roku 2020 viac peňazí pre program Erazmus

TASR, 14. septembra 2017 17:18

Podľa poslancov vzniká riziko, že práve kvôli nedostatku financií by mohlo byť veľké množstvo vysoko kvalitných projektov programu Erasmus+ zamietnutých.

Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 14. septembra (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes vyzval na výrazné zvýšenie rozpočtu programu Erasmus+ po roku 2020 s cieľom plne rozvinúť jeho potenciál.

Europoslanci v prijatom uznesení zdôraznili potrebu výrazne rozšíriť program Erasmus+ po roku 2020 tak, aby sa na ňom mohlo zúčastniť viac ľudí. Najskôr sa však musí výrazne zvýšiť jeho rozpočet a strategickejšie využívať financie.

"Mali by sme sa zamerať na to, aby mali v strednodobom horizonte všetci mladí ľudia do 27 rokov aspoň jednu možnosť zúčastniť sa na tomto programe," uviedla predsedníčka výboru EP pre kultúru a vzdelávanie, nemecká poslankyňa Petra Kammerevertová.

Podľa poslancov vzniká riziko, že práve kvôli nedostatku financií by mohlo byť veľké množstvo vysoko kvalitných projektov programu Erasmus+ zamietnutých. Vyjadrili tiež námietky voči snahám použiť prostriedky určené na tento program na financovanie nových iniciatív EÚ, napríklad v prospech Európskeho zboru solidarity.

Parlament preto odporučil zintenzívniť úsilie členských štátov o uznávanie kreditov Európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov (ECTS) získaných počas mobility v rámci programu Erasmus+. Výmenný študijný program by podľa ich názoru mal klásť väčší dôraz na celoživotné formálne i neformálne vzdelávanie a modernizovať odborné vzdelávanie a prípravu tak, aby bolo prístupnejšie a prispôsobené digitálnemu veku.

Poslanci EP zároveň vyjadrili podporu dohode so Spojeným kráľovstvom, ktorá by po vystúpení z EÚ mala umožniť pokračovanie mobility študentov a učiteľov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:57

Rozbili gang, ktorý kradol z obchodov sušené mlieko pre dojčatá
Za hlavu organizovanej skupiny je považovaný 36-ročný muž s bydliskom v Gelsenkirchene.

sk
včera 21:51

V Egypte zatkli sedem ľudí, ktorí na koncerte mávali dúhovou vlajkou
Homosexualita síce v Egypte zakázaná nie je, patrí však stále k pomerne tabuizovaným a v spoločnosti kontroverzne vnímaným témam.

sk
včera 21:28

Biely dom zachraňuje situáciu: USA nevyhlásili vojnu Severnej Kórei
Severná Kórea obvinila Spojené štáty z vyhlásenia vojny už v vlani v júli, keď Washington prvýkrát uvalil sankcie priamo na vodcu KĽDR Kim Čong-una.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac