Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Europoslanci odsúhlasili pôvodný návrh na presídlenie 40.000 azylantov

Poslanci Európskeho parlamentu držia transparenty počas prejavu predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera so správou o stave EÚ na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 9. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Návrh trvalého rozdeľovacieho systému by mal stanoviť povinné a automatické spustenie prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa stanoveného kľúča.

Štrasburg 9. septembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes jasnou väčšinou podporili starší návrh Európskej komisie (EK) na dočasné, dvojročné presídlenie 40.000 žiadateľov o azyl z centier v Taliansku a Grécku do iných členských štátov EÚ.

V diskusii v pléne EP, ktorá nasledovala po dnešnom prejave predsedu EK Jeana-Clauda Junckera o stave únie, väčšina europoslancov privítala aj nové návrhy komisie týkajúce sa relokácií ďalších 120.000 žiadateľov o azyl.

"Čelíme humanitárnej kríze a musíme konať teraz. Premiestnenie 40.000 utečencov je len začiatok. Považujme toto opatrenie za začiatok spravodlivej a právne podloženej spoločnej azylovej politiky, prejav solidarity so všetkými členskými štátmi a prejav solidarity s utečencami," uviedla autorka predloženej správy, nemecká europoslankyňa z tábora Zelených Ska Kellerová.



Spravodajkyňa zároveň zdôraznila potrebu zavedenia "trvalého rozdeľovacieho kľúča", čiže stáleho mechanizmu na prerozdeľovanie azylantov v prípade naliehavej potreby.

"Musíme byť schopní sa rozhodnúť a konať, ak nastane takáto situácia. Nemali by sme byť blokovaní niekoľkými členskými štátmi," zhodnotila situáciu Kellerová. Spresnila, že návrh trvalého rozdeľovacieho systému by mal stanoviť povinné a automatické spustenie prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa stanoveného kľúča.

Legislatívne uznesenie o núdzovom presídlení 40.000 žiadateľov o azyl bolo schválené 498 hlasmi poslancov, 158 hlasovalo proti a 37 európskych zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.