Zahraničie

Europoslanec J. Nagy: Migranti idú tam, kde majú lepšie podmienky

TASR, 29. septembra 2016 14:27

Riešenie vidí buď v obnovení hraničných kontrol v celom Schengene, alebo vo výraznom znížení prílevu migrantov.

József Nagy Foto: TASR
Brusel 29. septembra (TASR) - Migrantov nie je možné udržať na mieste, ktoré im určíme, ak niekde inde vidia lepšie podmienky. Vyhlásil to poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy (Most-Híd), ktorý pred dvoma týždňami navštívil s delegáciou EP mesto Malmö na juhu Švédska.

Riešenie vidí buď v obnovení hraničných kontrol v celom Schengene, alebo vo výraznom znížení prílevu migrantov. Podľa Nagya "utečenci nie sú hlupáci a vidia, v ktorých štátoch majú lepšie podmienky, preto je veľmi ťažké ich udržať na mieste, kde nechcú byť". Preto si myslí, že presídľovanie migrantov na základe povinných kvót nemôže fungovať, pretože si nakoniec aj tak sami vyberú štát, v ktorom chcú žiť.

Nagy uviedol, že migranti v čerstvo vybudovaných ubytovacích zariadeniach vo Švédsku okrem stravy dostávajú vreckové deväť eur denne a majú zadarmo dopravu a bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti.

Okrem toho majú možnosť - ale nie povinnosť - pracovať. Podmienky pre migrantov sú aj oproti Dánsku a Nemecku natoľko lákavé, že Švédi museli obnoviť kontroly na hraniciach s Dánskom v Öresundskej úžine, ktorú pretína takmer osemkilometrový most. To spôsobilo komplikovanejší každodenný prechod pracovných síl cez hranicu, čo vyústilo do ekonomických strát, dodal europoslanec.

Zmienil aj fakt, že do Švédska prišlo tento rok 35.000 detí a mládežníkov bez sprievodu. "Mnohí z nich len deklarujú, že majú menej ako 18 rokov, čo im zjednodušuje azylové konanie," uviedol a dodal, že za tento rok 18.000 z nich zmizlo z ubytovní, kam migrantov umiestnili. Miestna polícia pre delegáciu EP uviedla, že mnohí údajne utekajú za svojimi známymi v iných oblastiach Švédska alebo do Nórska.

Švédski policajti v Malmö sa posťažovali, že situáciu v zónach, kde žijú migranti, nezvládajú, lebo nemajú dostatok príslušníkov. Nagy pripomenul, že len v Malmö bolo od 15. júla do 15. septembra podpálených 90 áut.

Iný pohľad zastáva europoslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý si myslí, že pohyb migrantov v Európe je výsledkom toho, že EÚ nemá jednotný azylový systém. "Musíme počítať s tým, že migrantov niekam relokujeme a oni sa možno slobodne rozhodnú, že pôjdu inde," oponoval svojmu kolegovi z EP.

Podľa Zalu by sa problém vyriešil, ak by mali migranti v každom členskom štáte rovnaké sociálne výhody. Europoslanec Nagy to označil za nereálne bez toho, aby sa EÚ najprv nepohla bližšie smerom k politickej únii.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:43

Srbsko a Macedónsko budú riešiť odlišnosti názorov cestou dialógu
Z telefonátu Vučiča a Zaeva vzišlo spoločné vyhlásenie, v ktorom obe strany v piatich bodoch zhrnuli ďalšie kroky.

sk
dnes 21:42

Väznená nemecká novinárka a prekladateľka zostáva v Turecku za mrežami
V zdôvodnení verdiktu tureckej justície sa uvádzajú obavy z úteku podozrivej obvinenej, ktorej v procese naplánovanom od 11. októbra hrozí dlhoročný trest väzenia.

sk
dnes 20:51

V nemeckom Duisburgu spadol žeriav vážiaci 90 ton
Ako zázrakom nedošlo k zraneniam, žeriav totiž nezasiahol žiadnu z ulíc ani žiadny z obytných domov.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac