Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Európska komisia začala konanie proti Poľsku kvôli reforme súdnictva

Na archívnej snímke tisíce odporcov vlády protestujú proti najnovším zmenám v zákonoch týkajúcich sa fungovania súdnych orgánov vo Varšave. Foto: TASR/AP

Podpredseda EK Frans Timmermans prednedávnom varoval, že Brusel je blízko k tomu, aby v súvislosti s kontroverznými návrhmi zákonov o reforme súdnictva pozastavil Poľsku hlasovacie práva.

Brusel 26. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že sa rozhodla konať v prospech ochrany právneho poriadku v Poľsku. Exekutíva EÚ prostredníctvom odporúčania zaslaného Varšave vyjadrila vážne obavy týkajúce sa reformy súdnictva v Poľsku.

Komisia zdôraznila, že na základe jej právnej analýzy plánovaná reforma súdnictva posilňuje systémové ohrozenie právneho štátu v Poľsku, na čo EK upozornila už v rámci právneho konania, ktoré začala v januári 2016.

Exekutíva EÚ vyzvala vládu vo Varšave, aby do jedného mesiaca uviedla justičnú reformu do súladu s právom EÚ. EK v prvom rade žiada zodpovedné poľské orgány, aby neprijímali žiadne opatrenia na odvolanie či na vynútený odchod sudcov Najvyššieho súdu do dôchodku.

Ak budú takéto opatrenie prijaté, EK je pripravená okamžite spustiť postup podľa článku 7 ods. 1 Lisabonskej zmluvy. To znamená, že na základe návrhu jednej tretiny členských štátov, Európskeho parlamentu alebo Európskej komisie môže Rada EÚ štvorpätinovou väčšinou členov rozhodnúť, že existuje riziko vážneho porušenia základných hodnôt, na ktorých je postavená EÚ.

EK sa tiež rozhodla začať právne konanie proti Poľsku kvôli porušeniu práva EÚ a kolégium komisárov pošle list s formálnym oznámením, len čo bude v Poľsku oficiálne zverejnený nový zákon zákon o organizácii riadnych súdov.

Predseda EK Jean-Claude Juncker oznámil, že inštitúcia, ktorej šéfuje, je odhodlaná chrániť právny štát vo všetkých členských krajinách a zdôraznil, že nezávislé súdnictvo je "základným predpokladom členstva v Únii".

"Preto nemôžeme akceptovať systém, ktorý umožní prepustenie sudcov podľa vlastného rozhodnutia. Nezávislé súdy sú základom vzájomnej dôvery medzi našimi členskými štátmi a našimi súdnymi systémami. Ak poľská vláda bude pokračovať v podkopávaní nezávislosti súdnictva a právneho štátu v Poľsku, nebudeme mať inú možnosť, ako spustiť článok 7," odkázal Juncker do Varšavy.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans povedal, že odporúčania Bruselu pre poľské úrady sú jasné. "Je načase obnoviť nezávislosť Ústavného súdu a buď stiahnuť zákony reformujúce súdnictvo, alebo ich zosúladiť s poľskou ústavou a s európskymi štandardmi pre nezávislosť súdov," konštatoval. Dodal, že poľské súdy a sudcovia pôsobia ako "sudcovia Únie" a musia spĺňať požiadavky nezávislosti súdnictva v súlade so Zmluvou o EÚ a s Chartou základných práv.

Timmermans ďalej uviedol, že EK chce sporné záležitosti vyriešiť spoločne na základe konštruktívneho dialógu a vyjadril nádej, že poľská vláda pristúpi na návrhy komisie na zmenu a doplnenie sporných zákonov.

Hovorca Bochenek: Vláda sa nenechá vydierať úradníkmi Európskej únie



Proces reformy poľského súdneho systému nie je dokončený a zapojenie sa Európskej komisie do tohto procesu v tejto etape je "neodôvodnené a predčasné", vyhlásil dnes poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.

Uviedol, že až po skončení prebiehajúceho legislatívneho procesu bude možné posudzovať jeho výsledky. Zatiaľ nie je náležité akékoľvek "zasahovanie" zvonka, pretože ešte nie je známe, ako tieto zmeny budú nakoniec vyzerať, povedal pre internetový server wpolityce.pl.

To, že pochybnosti EK ohľadom nového poľského súdneho systému "nie sú opodstatnené", konštatoval pre agentúru PAP aj námestník poľského ministra zahraničných vecí Konrad Szymanski, ktorý je zodpovedný za európske záležitosti.

Zdôraznil, že justičná reforma je v súlade s právom Európskej únie. Hlavným cieľom zmien navrhnutých poľským ministerstvom spravodlivosti je zlepšenie práce súdov a zlepšenie kvality právnej ochrany, uviedol Szymanski.

Hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek vyhlásil, že vláda sa nenechá vydierať úradníkmi Európskej únie. Podľa neho sú všetky zmeny súdneho systému pripravené poľským parlamentom v súlade s poľskou ústavou a demokratickými princípmi. Vyslovil tiež poľutovanie, že podpredseda EK Frans Timmermans, "ktorý nepozná návrhy týchto zákonov, vyjadril kritiku poškodzujúcu Poľsko".