< sekcia Zahraničie

EÚ stojí v otázke Katalánska pevne pri španielskom premiérom

Španielsky premiér Marian Rajoy Foto: TASR/AP

Eurokomisári dnes krátko prediskutovali vývoj v Španielsku. Katalánske úrady sa obrátili na EK, aby pomohli so sprostredkovaním s Madridom, ale Rajoy pomoc Európskej únie nežiadal.

Madrid 11. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes uviedla, že stojí pevne za španielskym premiérom Marianom Rajoyom pri tom, ako zvláda záležitosť nezávislosti Katalánska.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis konštatoval, že "komisia pozorne sleduje situáciu v Španielsku a opakuje svoju skoršiu výzvu na plné rešpektovanie španielskeho ústavného poriadku" a podporuje snahy o zaistenie jednoty.

Uviedol, že eurokomisári dnes krátko prediskutovali vývoj v Španielsku. Agentúra AP pripomína, že katalánske úrady sa obrátili na EK, aby pomohli so sprostredkovaním s Madridom, ale Rajoy pomoc Európskej únie nežiadal.

Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes požiadal katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, aby objasnil, či oficiálne vyhlásil alebo nevyhlásil nezávislosť Katalánska. Toto vysvetlenie je podľa Rajoya potrebné predtým, ako španielska vláda prijme ďalšie opatrenia.

Predseda katalánskej vlády Puigdemont v utorok pred regionálnym parlamentom v Barcelone vyhlásil, že Katalánci v referende získali právo na nezávislosť, a aj podpísal deklaráciu o zvrchovanosti. Dodal však, že implementácia výsledku referenda sa o niekoľko týždňov odkladá, aby vznikol priestor pre rokovania s Madridom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.