Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Zahraničie

Európski diplomati vylúčili vojenskú intervenciu v Sýrii

Foto: TASR/AP

Najväčšou prioritou EÚ je ukončiť násilie v Sýrii a zabezpečiť, aby prezident Asad odišiel zo svojej funkcie.

Brusel 27. februára (TASR) – Európska únia odmieta myšlienku vojenskej intervencie v Sýrii, oznámili dnes predstavitelia európskej diplomacie na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné vzťahy v Bruseli.

Ministri okrem nových sankcií voči vládnucemu režimu Bašára Asada rokovali aj o možnosti vytvorenia mierotvornej misie, ktorej jednotky by dozerali na ukončenie násilie v krajine, kde vláda krvavo potláča prejavy občianskej revolty.

Myšlienku o mierotvorných jednotkách pod správou EÚ potvrdil dnes holandský minister zahraničných vecí Uri Rosenthal.

"Snažím sa zistiť, kedy by bol najvhodnejší moment na vyslanie jednotky mierovej misie do Sýrie. Avšak 'udržiavanie mieru' znamená, že ten mier tam naozaj udržovaný byť musí," povedal Rosenthal o plánoch európskych diplomatov.

Cieľ: Ukončiť násilie

Zároveň dodal, že práve preto je teraz najväčšou prioritou EÚ ukončiť násilie v Sýrii a zabezpečiť, aby prezident Asad odišiel zo svojej funkcie.
Foto: TASR/AP
Sýrsky prezident Bašar Asad


Ministri zahraničných vecí viacerých členských štátov EÚ po príchode do Bruselu naznačili, že vojenské riešenie stále nie je na pracovnom stole EÚ.


Sprísňovanie sankcií

Únia bude pokračovať vo svojom diplomatickom nátlaku a sprísňovaní sankcií - vojenskú intervenciu v Sýrii vylučuje aj napriek informáciám o stúpajúcom počte obetí spomedzi civilistov. EÚ sa odvoláva na údaje OSN, podľa ktorých od vypuknutia konfliktu v Sýrii zahynulo vyše 5400 ľudí.

"Nevidím možnosť vojenského riešenia situácie. Budeme sprísňovať sankcie, podporovať jednotu sýrskej opozície a žiadať dôraznejšiu humanitárnu pomoc," potvrdil známu líniu európskej diplomacie dánsky minister zahraničných vecí Villy Sövndal, ktorý predsedá dnešnému zasadaniu Rady EÚ.

Jeho luxemburský kolega Jean Asselborn zároveň vylúčil aj možnosť dodávania zbraní pre sýrsku opozíciu.

Šéf britskej diplomacie William Hague okrem toho upozornil, že EÚ sa nenechala oklamať referendom zorganizovaným Asadovým režimom.

"Otvoriť hlasovacie miestnosti v čase, keď pokračuje streľba na civilistov v krajine, neposkytuje režimu dôveryhodnosť nikde na svete," povedal Hague na adresu sýrskeho referenda.

Dnes prijaté nové kolo sankcií je zamerané na sýrsku centrálnu banku, ktorá už nemá prístup k finančným fondom v Európe, a na obchodovanie s diamantmi a vzácnymi kovmi.

Priamo postihuje sedem ministrov Asadovho kabinetu: sýrski ministri zdravotníctva, vzdelávania, prezidentských záležitostí, komunikácií, ropy a nerastných surovín, priemyslu a dopravy majú po dnešku zákaz cestovať do EÚ a budú im zmrazené všetky dostupné účty v Európe.

Sankcie takisto znemožnia sýrskym leteckým spoločnostiam prepravujúcim tovar operovať na európskom území.