Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Európsky parlament rozhodne, či sa začne proti Maďarsku konanie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Poslanci budú hlasovať o správe o stave demokracie v Maďarsku, ku ktorej sa v utorok konala rozprava.

Štrasburg 12. septembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu rozhodnú, či sa začne proti Maďarsku konanie podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

Poslanci budú hlasovať o správe o stave demokracie v Maďarsku, ku ktorej sa v utorok konala rozprava. Vypracovala ju holandská europoslankyňa z frakcie Zelených Judith Sargentiniová. Podľa tohto dokumentu, ktorý schválil Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) 25. júna, existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt.

V rozprave vystúpil aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý obhajoval maďarský postoj. Premiér označil správu za absurdnú a tón diskusie za mentorský, pripomínajúci komunistické obdobie. Zdôraznil, že jeho strana Fidesz chce zostať členom frakcie Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS).

Maďarský spravodajský server Privátbankár.hu poznamenal, že Orbán v prejave hovoril o schválení správy už ako o hotovej veci. Vyjadril pritom presvedčenie, že Brusel chce týmto spôsobom trestať maďarský ľud za to, že odmieta prisťahovalectvo.

Sargentiniová však konštatovala, že problémom je skutočnosť, že Maďarsko si nectí hodnoty Únie. Ako príklad porušovania práv EÚ spomenula umlčanie nezávislých médií, útoky voči Stredoeurópskej univerzite (CEU) či občianskym organizáciám, porušenie nezávislosti justície, ale aj obohacovanie sa príbuzných a kamarátov z okolia premiéra, pričom tieto kauzy súvisia s čerpaním európskych fondov.

Maďarskú vládu kritizoval aj predseda frakcie EPP/EĽS Manfred Weber. Rakúski poslanci európskych ľudovcov avizovali, že budú hlasovať za prijatie správy.

Za schválenie kritickej správy budú hlasovať aj opoziční maďarskí europoslanci za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP), Demokratickú koalíciu (DK) a Dialóg (Párbeszéd). Poslanci EP za Jobbik správu nepodporia. Poslanec EP za ochranársku stranu Politika môže byť iná (LMP) Tamás Meszerics sa ešte nerozhodol.

Ak správu EP schváli, môže sa začať proti Maďarsku konanie podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu. Teoreticky môže takýto krok viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv Maďarska v Rade EÚ, avšak k tomu by bol potrebný súhlas všetkých členov Únie, čo je podľa analytikov prakticky nemožné.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach