Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Zahraničie

EÚ vyčíta Slovensku, že nesprávne využíva právo na prístup k obhajcovi

Ilustračná snímka Foto: TASR

V oblasti justície eurokomisia vyzvala Luxembursko, SR a Slovinsko, aby vo svojom vnútroštátnom práve správne uplatňovali pravidlá EÚ o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu pri zadržaní.

Brusel 1. júna (TASR) - Najnovší balík právnych rozhodnutí, ktorý vo štvrtok predstavila Európska komisia (EK) o prípadoch nesplnenia povinnosti zo strany členských štátov EÚ, sa týka Slovenska len v jednej oblasti, a to práva na prístup k obhajcovi. Informuje o tom spravodajca TASR.

V oblasti justície eurokomisia vyzvala Luxembursko, Slovensko a Slovinsko, aby vo svojom vnútroštátnom práve správne uplatňovali pravidlá EÚ o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu pri zadržaní.

Cieľom tejto smernice je zabezpečiť osobám, na ktoré bol vydaný európsky zatykač, ako aj podozrivým a obvineným osobám v trestnom konaní prístup k obhajcovi od prvých štádií konania. Smernica požaduje, aby osoby pozbavené osobnej slobody mohli informovať tretie osoby, napríklad svojho zamestnávateľa alebo rodinných príslušníkov, ako aj konzulárne úrady a komunikovať s nimi.

Komisia sa domnieva, že niektoré vnútroštátne opatrenia oznámené uvedenými tromi členskými štátmi nespĺňajú požiadavky smernice. Slovensko aj Slovinsko stanovujú výnimky z práva na prístup k obhajcovi, ktoré smernica nepovoľuje, a nesprávne zaviedli do národnej legislatívy právo na informovanie tretej osoby o pozbavení osobnej slobody.

V slovenských právnych predpisoch boli nesprávne transponované požiadavky týkajúce sa možného vzdania sa práva na prístup k obhajcovi.

Luxembursko, Slovensko a Slovinsko majú teraz dva mesiace na prijatie potrebných opatrení na odstránenie nedostatkov, ktoré zistila eurokomisia. Ak EK nedostane uspokojivú odpoveď, môže rozhodnúť o zaslaní odôvodneného stanoviska Slovensku a Slovinsku a o postúpení prípadu Luxemburska na Súdny dvor EÚ.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)