Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Experti OSN kritizujú Európu za používanie sily proti prevádzačom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Podľa odborníka je ľudstvo nastavené na migráciu a jediný spôsob, ako sa zbaviť prevádzačov, je umožniť utečencom a migrantom pohyb.

New York 24. októbra (TASR) - Experti OSN na práva migrantov v piatok vyjadrili presvedčenie, že používaním sily proti člnom na mori nie je možné zastaviť migračnú krízu v Európe ani odradiť prevádzačov, a európske štáty by mali namiesto toho otvoriť svoje hranice. Informuje o tom dnes agentúra AP.

Osobitný spravodajca OSN Francois Crepeau a šéf Výboru OSN na ochranu práv migrujúcich pracovníkov Francisco Carrion skritizovali nedávno prijatú rezolúciu Bezpečnostnej rady, ktorá oprávňuje zložky EÚ kontrolovať na otvorenom mori člny a zasahovať proti nim silou, ak je podozrenie, že slúžia na pašovanie migrantov z Líbye.

Podľa Crepeaua je "ľudstvo nastavené na migráciu" a jediný spôsob, ako sa zbaviť prevádzačov, je umožniť utečencom a migrantom pohyb. "V mene kontrolovania hraníc štáty stratili kontrolu nad svojimi hranicami, pretože nemajú ani potuchy o tom, kto prichádza, pretože trh je v rukách prevádzačov," povedal na tlačovej konferencii.

Európania by mali podľa Crepeaua urobiť pre utečencov zo Sýrie, Eritrey či Afganistanu to isté, čo urobili USA a iné krajiny pred takmer 40 rokmi pre utečencov z Vietnamu a Indočíny, teda zaviesť rozsiahle a dlhodobé programy presídľovania z tranzitných krajín. "Nevoďme sa za nos. Európa a zvyšok sveta nebudú čeliť masovej migrácii len tento alebo budúci rok, ale prinajmenšom najbližšie desaťročie, ak nie najbližšie desaťročia."

Spravodajca OSN pre práva migrantov navrhuje v priebehu piatich rokov presídliť do Európy dva milióny utečencov z Blízkeho východu, teda 400.000 ročne, čo je podľa neho "úplne zvládnuteľné". "Urobili sme to v minulosti, môžeme to urobiť znova. Sme bohatší a ľudnatejší ako pred 40 rokmi," tvrdí Crepeau.

Okrem utečencov presadzuje aj prijatie ekonomických migrantov, keďže sú podľa neho potrební ako lacné pracovné sily. Namiesto samotných migrantov by mali vlády zasahovať proti čiernemu pracovnému trhu, čo by umožnilo otvoriť hranice pre záujemcov ako tomu bolo v 50. a 60. rokoch minulého storočia, keď prišli do Európy milióny Afričanov a Turkov, pričom "nikto nezomrel" a "nebolo žiadne prevádzačstvo", cituje Crepeaua AP.

Carrion pripomenul, že medzinárodný dohovor o ochrane ľudských práv migrantov zatiaľ ratifikovalo iba 48 rozvojových krajín, a vyzval európske a iné štáty, aby nasledovali ich príklad.