Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zahraničie

OSN: Stav lekára odsúdeného v Iráne na smrť za špionáž je kritický

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pre podozrenie zo špionáže alebo pokusov o zosadenie vlády v Iráne tamojšie úrady zadržali v uplynulých rokoch mnoho cudzincov alebo Iráncov s občianstvom inej krajiny.

Ženeva 18. marca (TASR) - Experti OSN na ľudské práva vo štvrtok vyhlásili, že Teherán musí okamžite prepustiť švédskeho vedca a lekára iránskeho pôvodu Ahmada Rezu Džalálího, ktorý je po mesiacoch dlhodobej samoväzby údajne v kritickom stave. Džalálí bol v Iráne odsúdený na trest smrti za špionáž.

Džalálí žil a pracoval v Štokholme, kde pôsobil na lekárskej univerzite v Karolínskom inštitúte. Počas návštevy Iránu v apríli roku 2016 bol uväznený a v októbri 2017 odsúdený na smrť.

Tamojší súd ho uznal za vinného z toho, že izraelskej tajnej službe Mosad poskytol informácie o dvoch iránskych jadrových vedcoch, ktorí boli neskôr zavraždení.

Vo verdikte súdu, s ktorým sa oboznámil jeden z jeho obhajcov, sa uvádza, že Džalálí pracoval pre izraelskú vládu, ktorá mu následne pomohla získať trvalý pobyt vo Švédsku.

Džalálí tieto tvrdenia odmietol a deklaroval, že bol potrestaný za to, že počas svojho pôsobenia v Európe odmietol vykonávať špionáž v prospech Iránu.

Osem nezávislých expertov - odborníkov na situáciu v oblasti práv v Iráne, na mimosúdne popravy, svojvoľné zadržiavanie a mučenie -, ktorých prešetrovaním poverila OSN, vo svojom vyhlásení upozornilo, že Džalálí sa ocitol na pokraji smrti.

Uviedli v ňom, že Džalálí je už viac ako 100 dní v samoväzbe, pričom neustále žije s vedomím, že jeho poprava môže byť vykonaná kedykoľvek.

Podľa expertov existuje "iba jedno slovo, ktoré popisuje hrubé fyzické a psychické týranie Džalálího, a to je mučenie".

Pre podozrenie zo špionáže alebo pokusov o zosadenie vlády v Iráne tamojšie úrady zadržali v uplynulých rokoch mnoho cudzincov alebo Iráncov s občianstvom inej krajiny. Teherán však dvojité občianstvo neuznáva, a tak tieto osoby nemajú nárok ani na konzulárnu pomoc.