< sekcia Zahraničie

Exprezident Sarkozy čelí už predbežnému stíhaniu

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy (vpravo) odchádza v aute z policajnej stanice 21. marca 2018 v Paríži. Francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorého v utorok zadržali a predviedli na výsluch v súvislosti s prešetrovaním podozrení, že jeho kampaň pred voľbami hlavy štátu v roku 2007 bola nezákonne financovaná, po stredajšom pokračovaní výsluchu prepustili na slobodu. Foto: TASR/AP

Podľa francúzskych médií ide o obvinenia z trestných činov pasívnej korupcie, nezákonného financovania predvolebnej kampane a podvodného konania s líbyjskými finančnými prostriedkami.

Paríž 21. marca (TASR) - Voči francúzskemu exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorého v uplynulých dvoch dňoch vypočúvali s prestávkou 25 hodín v súvislosti s prešetrovaním podozrení, že jeho kampaň pred voľbami hlavy štátu v roku 2007 bola nezákonne financovaná, začali v stredu večer predbežné trestné stíhanie.

Informovali o tom viaceré francúzske elektronické médiá, ako aj tlačové agentúry AP, DPA a MTI.

Podľa francúzskych médií ide o obvinenia z trestných činov pasívnej korupcie, nezákonného financovania predvolebnej kampane a podvodného konania s líbyjskými finančnými prostriedkami. Sarkozy (63) obvinenia odmieta.

Exprezident bude pod policajným dohľadom. Po prepustení po výsluchu sa však vrátil domov.

Vyšetrujúci sudcovia museli rozhodnúť, či exprezidenta po 25 hodín trvajúcom výsluchu prepustia na slobodu bez vznesenia obvinenia, začnú trestne stíhať alebo ho s rovnakým úmyslom predvolajú v neskoršom termíne.

Sarkozy strávil uplynulú noc doma. V stredu ráno sa však opäť dostavil na výsluch na policajnú stanicu v Nanterre na severozápadnom okraji Paríža.

Vyšetrovanie podozrenia, že časť peňazí na Sarkozyho kampaň pochádzala od vtedajšieho líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, realizujú odborníci z hlavného úradu na boj proti korupcii a finančným a daňovým deliktom (OCLCIFF).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.