Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

FBI začala vyšetrovať streľbu v Kalifornii ako teroristický útok

Na snímke ošetrenie zranenej osoby v blízkosti miestneho zariadenia sociálnych služieb v kalifornskom meste San Bernardino 2. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Ozbrojený moslimský pár v noci zo stredy na štvrtok zastrelil v domove sociálnych služieb v meste San Bernardino 14 ľudí a ďalších 21 zranil.

Washington 4. decembra (TASR) - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie vyhodnotil stredajšiu streľbu v kalifornskom meste San Bernardino, ktorá si vyžiadala 14 mŕtvych a 21 zranených, ako teroristický čin. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na uvedený bezpečnostný orgán.

"Na základe doterajších zistení a faktov vyšetrujeme túto hroznú udalosť ako teroristický čin," uviedol námestník riaditeľa FBI David Bowdich. Stredobod vyšetrovania podnietilo "množstvo úlomkovitých dôkazov", stále však zostáva nejasné, či páchatelia boli riadení teroristickou skupinou, ako je Dáiš (tzv. Islamský štát) alebo al-Káida, dodal Bowdich.

Podľa riaditeľa FBI Jamesa Comeyho vyšetrovatelia zatiaľ nedisponujú žiadnym priamym dôkazom o tom, že by dvojica strelcov - Syed Farook a jeho manželka Tashfeen Maliková - boli súčasťou organizovanej teroristickej skupiny alebo bunky.

"Zatiaľ máme potvrdené iba to, že vrahovia boli zradikalizovaní a zrejme inšpirovaní cudzou teroristickou organizáciou," uviedol Comey s tým, že sa nenašiel doklad o kontakte útočníkov s ďalšími podozrivými osobami vyšetrovanými FBI.

Pakistanka Tashfeen Maliková (27) prisahala vernosť militantnej skupine Dáiš (tzv. Islamskému štátu) pod falošnou identitou na sociálnej sieti Facebook iba krátko predtým, ako so svojím manželom Syedom Farookom (28) spustili streľbu na bankete usporiadanom pre jeho kolegov zo zamestnania.

Maliková, ktorá žila so svojou rodinou v Saudskej Arábii a Pakistane, prešla niekoľkými vládnymi kontrolami týkajúcimi sa jej pôvodu a do USA sa dostala minulý rok v júli na základe udelenia špeciálnch víz pre snúbencov občanov USA. Tie jej umožnili cestovať po krajine a vydať sa do 90 dní od príchodu.

Pakistanské tajné služby oznámili, že Maliková sa v minulosti v Islamabade kontaktovala s radikálnym islamským duchovným. Rodinní príslušníci atentátničky podľa ich právnika nemali potuchy o jej zámeroch. Pár pred útokom zanechal svoju šesťmesačnú dcéru u príbuzných so zámienkou návštevy lekára.

Odborník na terorizmus Javier Lesaca z Univerzity Georgea Washingtona pre DPA povedal, že inkriminovaný čin spĺňa atribúty Islamského štátu čo sa týka využitia sociálnych médií na motivovanie individuálne konajúcich teroristov, ktorí sú schopní uskutočniť útoky v zahraničí.

"Nie sú na to treba veľké štruktúry; stačí iba presvedčiť niekoľko osôb po celom svete, a tým sa vytvorí problém globálnej bezpečnosti," tvrdí Lesaca.



Agentúra AP dnes citovala nemenovaného manažéra Facebooku, podľa ktorého Maliková na tejto sociálnej sieti zverejnila odkaz vyjadrujúci uznanie vodcovi IS abú Bakrovi Bagdádímu. Stalo sa tak len niekoľko minút po začiatku útoku, pričom páchateľka použila pseudonym.

Facebook Malikovej účet odhalil v priebehu štvrtka, zablokoval ho a o jeho obsahu - porušujúcom podmienky spoločnosti - informoval úrady činné v trestnom konaní.

Agentúra Reuters však citovala bližšie nešpecifikovaný americký vládny zdroj, podľa ktorého neexistujú dôkazy o napojení páchateľov na zahraničné teroristické organizácie. Podľa uvedeného zdroja Islamský štát pravdepodobne ani nevedel, kto sú Farook a Maliková.

Podobné vyjadrenie iného nemenovaného amerického činiteľa priniesla aj agentúra AP. Maliková podľa neho síce na Facebooku vyjadrila svoj "obdiv" k Baghdádímu, avšak podľa dostupných informácií sa s ňou žiadne osoby napojené na IS neskontaktovali.