Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Vo Fergusone útočili na ľudí ruskej agentúry, polícia odmietla pomôcť

Policajti strieľajú slzotvorný plyn počas zrážok s demonštrantmi, ktorí protestujú proti vražde 18-ročného čierneho mladíka Michaela Browna vo Fergusone v americkom štáte Missouri 17. augusta 2014. Foto: TASR/AP

V americkom meste Ferguson zaútočila v utorok na dvoch spravodajcov agentúry Rusko dnes skupina mladých ľudí a podpálila im auto.Novinári vraj zranenia neutrpeli.

Ferguson 27. novembra (TASR) - V americkom meste Ferguson zaútočila v utorok na dvoch spravodajcov agentúry Rusko dnes skupina mladých ľudí a podpálila im auto. Polícia im odmietla pomôcť, informoval v stredu spravodajský server Sputnik. Novinári podľa neho zranenia neutrpeli.

K útoku na Rusa a Brita, ktorí pracujú pre Rusko dnes, došlo v blízkosti miesta, kde v auguste belošský policajt zastrelil neozbrojeného černošského tínedžera.

Novinári sa pýtali skupiny mladíkov, čo si myslia o rozhodnutí veľkej poroty neobviniť dotyčného policajta Darrena Wilsona. Tínedžeri však na novinárov zaútočili a požadovali od nich kľúče od auta a mobilné telefóny. Jeden z novinárov dostal úder do hlavy, druhému sa útočníci snažili zobrať batoh. Obom sa napokon podarilo z miesta utiecť.

Policajti, ktorí stáli neďaleko, odmietli dvojici pomôcť. Tvrdili, že tínedžeri boli zrejme ozbrojení.

Novinári po príchode na miesto našli svoje auto zhorené, dodal server Sputnik.

Veľká porota v americkom štáte Missouri sa rozhodla nevzniesť obvinenie voči policajtovi Darrenovi Wilsonovi, ktorý 9. augusta pri zásahu smrteľne postrelil 18-ročného Michaela Browna.

Rozhodnutie vyvolalo novú vlnu protestov a násilností v mnohých mestách vrátane Fergusonu, kde vláda vyslala 2200 príslušníkov Národnej gardy.

Polícia v americkom St. Louise, v štáte Missouri, použila v stredu štipľavý sprej pri zákroku voči demonštrantom, ktorí sa snažili obsadiť mestskú radnicu. Informovala o tom agentúra DPA.

Útok na mestskú radnicu v St. Louis

Niekoľko stoviek demonštrantov pochodovalo v stredu smerom na mestskú radnicu v St. Louise neďaleko Fergusonu. Polícia zasiahla, keď sa skupina výtržníkov pokúšala vlámať do zamknutého úradu a rozbíjali okná na budove. Protestujúcich rozohnali štipľavým sprejom, dvoch z nich zadržali. Na miesto výtržností zavolali policajné posily a oblasť uzavreli, napísala agentúra AP.

Rozhodnutie vyvolalo vlnu protestov a násilností v mnohých mestách vrátane Fergusonu. V okrese St. Louis zatkli v noci nadnes 45 osôb.

Polícia amerického okresu St.Louis oznámila, že 20-ročný mladík, ktorého mŕtve telo sa našlo ešte v utorok v aute na predmestí Ferguson po vypuknutí výtržností, bolo úmyselne podpálené. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Polícia v stredu identifikovala obeť ako Deandreho Joshuu. Jeho smrť vyšetrujú ako vraždu, ale polícia neuviedla, či súvisí s násilnosťami, ktoré vypukli po oznámení veľkej poroty, že neobžaluje belošského policajta Darrena Wilsona z Fergusonu za zastrelenie neozbrojeného černošského tínedžera Michaela Browna.

Joshuovo telo sa našlo v utorok ráno 25. novembra za volantom pontiacu z roku 2004 neďaleko obytného komplexu, kde zastrelili Browna. Joshua mal ťažké popáleniny a pitva ukázala, že bol raz strelený do hlavy.

Ulice Fergusonu boli v noci na dnes miestneho času zväčša už pokojné, pričom predmestie zažilo pred tým dve noci rasovo motivovaných nepokojov, vyvolaných rozhodnutím veľkej poroty. Chladné počasie očividne utlmilo protesty vo Fergusone aj v iných častiach Spojených štátov a navyše, krajina sa pripravovala na dnešný Deň vďakyvzdania, napísala agentúra Reuters.

Jedno z najväčších protestných zhromaždení sa predsa len uskutočnilo v kalifornskom Los Angeles, kde niekoľko stoviek ľudí pochodovalo cez centrum a skandovalo "Žiadna spravodlivosť, žiadny pokoj".

Demonštrácie zo solidarity sa rozšírili dokonca aj do britskej metropoly Londýn. Americká spravodajská televízia CNN odtiaľ odvysielala zábery mladých ľudí, ktorí prúdili pešou zónou a v rukách držali transparent s nápisom "Na životoch černochov záleží".

Obyvatelia Fergusonu, ktorých je 21.000, sa dnes už snažili vrátiť k normálnemu životu. Majitelia podnikov zatĺkali rozbité okná drevenými doskami a odpratávali trosky po nepokojoch.

V stredu sa v New Yorku Brownovi rodičia pridali k rodinám dvoch ďalších černochov, ktorí boli nezbrojení, keď zahynuli rukou policajtov. Rodiny sa držali za ruky s lídrom obhajcov ľudských práv Alom Sharptonom a modlili sa za spravodlivosť v Sharptonovej organizácii National Action Network so sídlom v newyorskej štvrti Harlem.