< sekcia Zahraničie

Katalánsky parlament schválil rezolúciu o nezávislosti od Španielska

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Desiatky opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustili parlamentnú sálu.

Barcelona 27. októbra (TASR) - Katalánsky parlament schválil v piatok rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska. Väčšina opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustila parlamentnú sálu.

Za návrh hlasovalo 70 poslancov 135-členného parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval po hlasovaní katalánskeho parlamentu občanov, aby zachovali pokoj, informuje agentúra AP.

Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu - koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP). Text návrhu podľa agentúr AP a DPA uvádza: "Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva."

Zmienené dve parlamentné kluby majú spolu v katalánskom parlamente tesnú väčšinu.

Španielska vláda požiadala Senát v Madride o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska.

Ak senátori v piatkovom hlasovaní návrhy španielskej vlády schvália, podľa premiéra Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.