Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Francúzske voľby: Európska otázka je kľúčovou v predvolebnej kampani

Marine Le Penová, archívne foto. Foto: TASR/AP

V predošlých prezidentských voľbách nebola EÚ poprednou témou kandidátov. Podľa RTBF situáciu odvtedy zmenil nárast populizmu, šok z brexitu a migračná kríza spojená s bezpečnostnou otázkou.

Brusel 22. apríla (TASR) - Európska otázka, čiže vzťah Francúzska k Európskej únii, sa stala jednou z kľúčových predvolebných tém pre štvoricu hlavných kandidátov na úrad francúzskeho prezidenta.

Na túto skutočnosť upozornili francúzske médiá, európsky týždenník Politico a venovala sa jej aj belgická televízna stanica RTBF.

Pred nedeľňajším prvým kolom prezidentských volieb sa vo voličských preferenciách spomedzi celkového počtu 11 kandidátov na prezidenta presadila štvorica politikov, z ktorých každý má šancu dostať sa do druhého kola volieb.

Zo štyroch vedúcich kandidátov si dvaja - obaja europoslanci - vedia predstaviť odchod Francúzska z EÚ (frexit) a z eurozóny. Prvou je kandidátka extrémnej pravice Marine Le Penová, ktorá nechce Francúzsko ani v Schengene, ani v rámci systému spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Druhým je šéf radikálneho ľavicového hnutia Nepoddajné Francúzsko (FI) Jean-Luc Mélenchon, ktorý má aj podporu Komunistickej strany Francúzska a ktorý za úspornými opatreniami a požiadavkami na udržateľný rozpočet z Bruselu vidí "diktát Nemecka". Je odporcom dohôd o voľnom obchode medzi EÚ a USA a Kanadou.

Predstaviteľ konzervatívnej pravice Francois Fillon a centristický kandidát Emmanuel Macron sú naopak zárukou kontinuity členstva v EÚ a zástancovia pokračovania nemecko-francúzskeho tandemu na čele Únie. Fillon si želá vyváženejšie právomocí medzi Bruselom a členskými štátmi (najmä tými väčšími) a hlbšie reformy vnútri EÚ so zárukou väčšej národnej zvrchovanosti. Je tiež zástancom vojensky silnejšej EÚ s vyššími výdavkami členských krajín na obranu. Macron je za hlbšiu európsku integráciu, obhajuje posilnenie eurozóny, presadzuje spoločnú európsku rozviedku a je tiež jediným kandidátom na prezidenta, ktorý sa vyslovuje v prospech ratifikácie dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA).

"Európska otázka zriedka obsadzuje také prominentné miesto v programoch kandidátov ako počas tejto volebnej kampane. Európa sa stala hlavnou deliacou čiary medzi kandidátmi," uviedol francúzsky diplomat a bývalý generálny riaditeľ Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Pierre Vimont v správe vydanej nadáciou Carnegie Europe.

V predošlých prezidentských voľbách vo Francúzsku v roku 2012 nebola EÚ poprednou témou kandidátov. Podľa RTBF situáciu odvtedy zmenil nárast populizmu, šok z brexitu a migračná kríza spojená s bezpečnostnou otázkou. EÚ sa pre časť francúzskych politikov stala zdrojom všetkého zla a pre ďalších zas zárukou pokračovania mieru v Európe.

Ďalší známy francúzsky diplomat Manuel Lafont Rapnouil, riaditeľ parížskej kancelárie Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorý bol do roku 2015 zodpovedný za záujmy francúzskej zahraničnej politiky v Bezpečnostnej rade OSN, upozornil, že Mélenchon bol hlboko ovplyvnený tým, čo sa stalo v Grécku so stranou SYRIZA. Táto radikálna ľavicová strana postavená na protiúspornej politike po mesiacoch krízy nakoniec podľahla reformným požiadavkám EÚ. A Le Penová sa podľa jeho názoru vezie na vlne spôsobenej brexitom a víťazstvom Donalda Trumpa v USA.