< sekcia Zahraničie

Francúzsko podporuje jadrovú dohodu s Iránom aj napriek postoju USA

Na archívnej snímke uprostred francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Generálny riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sa v Paríži rozprával aj s prezidentom. Macron povzbudil MAAE, aby zabezpečil dodržiavanie tejto dohody vo všetkých jej aspektoch.

Paríž 19. októbra (TASR) - Francúzsko opätovne potvrdilo svoju podporu iránskej jadrovej dohode, napriek rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ju viac v súčasnej podobe nepodporuje, informovala agentúra AP.

Jadrová dohoda s Iránom "ostáva v platnosti aj po rozhodnutí prezidenta Spojených štátov nepotvrdiť jej implementáciu", povedal vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves le Drian po stretnutí s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukijom Amanom v Paríži.

Amano sa v Paríži rozprával aj s prezidentom Emmanuelom Macronom. Hlava štátu povzbudila MAAE, aby zabezpečila striktné dodržiavanie tejto dohody "vo všetkých jej aspektoch".

Americký prezident Trump v piatok (13.10.) odmietol odobriť dohodu s Iránom, ktorú USA uzavreli počas vlády prezidenta Baracka Obamu. Podľa Trumpa viac "nezodpovedá národnobezpečnostným záujmom Spojených štátov", a vyzval Kongres, aby sprísnil svoj postoj k tejto medzinárodnej zmluve. Kongres má k dispozícii dva mesiace na to, aby rozhodol o ďalšom postoji USA v tejto otázke.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.