Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Francúzske stíhačky zaútočili na základňu islamistov na severe Mali

Foto: TASR/AP

Paríž začal aj repatriáciu svojich asi 6000 občanov z Mali.

Paríž/Bamako 13. januára (TASR) - Francúzske letecké jednotky, ktoré v rámci intervencie v západoafrickom Mali ostreľujú pozície islamistických povstalcov, dnes pri operácii v meste Gao na severe krajiny nasadili aj stíhacie lietadlá typu Rafale. Informovalo o tom dnes v Paríži francúzske ministerstvo obrany.

Francúzska letka zasiahla výcvikovú základňu povstalcov, jej sklady logistického materiálu a zariadení, ako aj infraštruktúru, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obrany, ktoré potvrdzuje výpovede očitých svedkov útoku.

Tí informovali, že francúzske lietadlá počas bojovej operácie v meste Gao zasiahli miestne letisko a budovu, ktorá slúžila ako hlavný štáb islamistickej polície, ako aj vojenskú základňu.

Francúzsky prezident Francois Hollande povolil letecké útoky v Mali v piatok po tom, ako sa islamistické jednotky kontrolujúce severe krajiny vydali na juh, pričom sa zmocnili mesta Konna. Medzičasom túto lokalitu malijská vládna armáda dobyla.

K francúzskym jednotkám a malijskej armáde sa v dohľadnom čase pridajú aj jednotky západoafrického regionálneho združenia ECOWAS. Ally Coulibaly, minister zahraničných vecí Pobrežia Slonoviny, ktoré tento polrok predsedá ECOWAS, dnes vyhlásil, že jeho krajina "sa nemôže obrátiť chrbtom k zhoršujúcej sa situácii v Mali".

Dodal, že na pomoc Mali v jeho snahách zachovať územnú celistvosť štátu vyšlú svoje jednotky aj Burkina Faso, Niger a Senegal. Coulibaly uviedol, že presun jednotiek ECOWAS do Bamaka sa začne ešte dnes.

Ako informuje agentúra DPA, na budúcu sobotu sa v Abidjane, metropole Pobrežia Slonoviny, uskutoční summit ECOWAS venovaný situácii v Mali.

Podľa dnešných správ DPA Británia avizovala pomoc malijskej vládnej armáde v podobe dopravných lietadiel a vybavenia. Spojené štáty svoju účasť a formy pomoci zvažujú.

Intervencia zahraničných jednotiek v Mali prichádza zhruba rok po tom, ako sa ozbrojenci z kmeňa Tuarégov a islamistickí povstalci zmocnili mesta Timbuktu a dvoch ďalších lokalít na severe Mali, kde odvtedy začali presadzovať zákony islamského práva šaría, vrátane uplatňovania trestov ako kameňovanie či odtínanie končatín. Pôvodne chceli na obsadenom území vyhlásiť nezávislý štát, ale od tohto zámeru upustili.

Mali, bývalá francúzska kolónia, v súvislosti s vývojom situácie v krajine požiadala Paríž o vojenskú pomoc proti islamistom blízkym al-Káide.

Malijské obyvateľstvo podľa DPA väčšinou víta francúzsku intervenciu, ale mnohí si želajú, aby to boli práve malijské vládne jednotky, kto bude viesť vojenskú operáciu proti ozbrojencom napojeným na al-Káidu.

Francúzsko v súvislosti so svojou intervenciou v Mali posilnilo bezpečnostné opatrenia v krajine v obave z možných útokov islamistov ako odvety za angažovanie sa francúzskych vojakov v západnej Afrike.

Paríž začal aj repatriáciu svojich asi 6000 občanov z Mali.