< sekcia Zahraničie

Francúzsko tvrdí, že chemický útok v meste Dúmá má na svedomí Sýria

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Francúzske tajné služby tiež vyhodnotili, že sýrska vláda neinformovala OSN o všetkých zásobách svojich chemických zbraní a výrobných kapacitách.

Paríž 14. apríla (TASR) - Francúzsko po analýze "spoľahlivých údajov spravodajských služieb" a odtajnených zdrojov vyvodilo záver, že chemický útok na sýrske mesto Dúmá vykonali sýrske vládne sily. Informácia bola zverejnená po sobotňajších koordinovaných útokoch USA, Británie a Francúzska na vybrané ciele v Sýrii, oznámila agentúra Reuters.

"Na základe dát, ktoré získali naše spravodajské služby, je Francúzsko presvedčené, že proti civilistom v meste Dúmá bol vykonaný chemický útok. Zároveň neexistuje žiadny iný prípustný scenár než ten, že útok vykonali sýrske ozbrojené sily. Stále však nemáme vzorky chemických látok, ktoré by mohli analyzovať naše vlastné laboratóriá," uvádza Paríž.

V správe sa ďalej píše, že všetky symptómy na obetiach útoku zo 7. apríla sú charakteristické pre použitie chemických bojových zbraní, najmä dusivých látok a organofosfátovej alebo kyanovodíkovej kyseliny.

"Po analýze videí a záberov obetí zverejnených na internete tajné služby s vysokým stupňom presvedčenia vyhodnotili, že drvivá väčšina týchto materiálov vznikla iba nedávno a nebola zinscenovaná. Spoľahlivé údaje spravodajských služieb naznačujú v Dúme použitie chemických zbraní obsahujúcich chlór," tvrdí Francúzsko.

Francúzske tajné služby tiež vyhodnotili, že sýrska vláda neinformovala OSN o všetkých zásobách svojich chemických zbraní a výrobných kapacitách. Damask nepriznal ani mnohé z aktivít svojho vedecko-výskumného centra CERS.

V správe sa uvádza, že Sýria neodpovedala na otázky ohľadom možných zvyšných zásob horčičného plynu (yperitu) a látky DF (predchodcu sarinu), nezdokumentovaných chemických zbraní malého kalibru a výroby látky VX.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.