Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Útok v Paríži ovplyvnil posledný deň kampane pred voľbami prezidenta

Na snímke policajné autá sú na bulvári Champs-Élysées v centre francúzskeho hlavného mesta Paríž, kde došlo k streľbe vo štvrtok 20. apríla 2017. Pri streľbe utrpeli zranenia dvaja policajti, informovala o tom televízia BFMTV, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA. FOTO TASR /AP Foto: FOTO TASR /AP

V súvislosti s útokom v Paríži, ktorý si vyžiadal život jedného policajta, kandidáti Marine Le Penová, Francois Fillon a Emmanuel Macron odvolali svoje na dnes naplánované stretnutia s voličmi.

Paríž 21. apríla (TASR) - Štvrtkový útok na prestížnej parížskej triede Champs-Elysées ovplyvnil aj posledný deň kampane pred nedeľným prvým kolom prezidentských volieb vo Francúzsku, ktorá sa končí dnes o polnoci.

V súvislosti s útokom v Paríži, ktorý si vyžiadal život jedného policajta, kandidáti Marine Le Penová, Francois Fillon a Emmanuel Macron odvolali svoje na dnes naplánované stretnutia s voličmi. Všetci traja však počas dnešného dňa vystúpia s vyhláseniami k voličom, podobne ako aj zvyšných osem kandidátov, ktorí však zatiaľ svoje návštevy v regiónoch nezrušili.



Centrista Macron vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL označil za nezmysel návrhy vziať do väzby všetky osoby, na ktoré tajné služby vo Francúzsku vedú spisy označené ako "S", čo znamená, že sú sledované kvôli svojej radikalizácii alebo pre podozrenie zo sympatií k teroristickým skupinám. Spomínaný návrh Macron považuje za protirečiaci základným právam a "v konečnom dôsledku aj za neúčinný".

Dráma na Champs-Elysées sa odohrala v čase, keď sa v štúdiu televízie France 2 konala posledná debata všetkých 11 kandidátov. Téma terorizmu sa tak stala hlavnou témou ich vystúpení. Útok v centre Paríža pritom všetci rozhodne odsúdili.



Fillon vo svojom vystúpení vyjadril solidaritu "čoraz viac znepokojenému francúzskemu národu".

Nicolas Dupont-Aignan ocenil prácu policajných zložiek vo Francúzsku a vyhlásil, že najlepšou poctou pre policajtov zabitých v službe by bolo "zasiahnuť proti barbarom, ktorí ohrozujú naše životy".

Marine Le Penová sa o islamistickom terorizme zmienila už v úvode diskusnej relácie, keď ešte neboli k dispozícii správy o incidente v centre Paríža, ale na záver svojho vystúpenia vzdala hold poriadkovým jednotkám, "ktoré platia najvyššiu cenu v boji proti islamistickému fundamentalizmu".

Socialista Benoit Hamon vyzval na "nemilosrdnosť" voči útočníkom.

Ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon vyjadril sústrasť rodine zabitého policajta a vyzval Francúzov, aby "nepodliehali panike".

Ľavičiarka Nathalie Arthaudová označila útok na Champs-Elysées za "odporný čin", pričom zodpovednosť zaň pripísala vláde, lebo "živí terorizmus".

V súvislosti s parížskym útokom prezident Francois Hollande tiež zrušil svoj dnešný program, ktorým bola návšteva Bretónska.


Fillon sľubuje zachovanie výnimočného stavu, Le Penová vyhostenie islamistov



Kandidát francúzskych prezidentských volieb Francois Fillon prisľúbil v prípade víťazstva zachovanie výnimočného stavu, ktorý v krajine platí od série teroristických útokov v novembri 2015.

Vo vyhlásení, ktoré dnes Fillonov štáb vydal v súvislosti so štvrtkovým útokom na policajta v centre Paríža, sa uvádza, že "boj za slobodu a bezpečnosť francúzskeho národa je mojím bojom. Toto musí byť priorita budúceho prezidenta".

Fillon počas predvolebnej kampane sľuboval, že ako prezident sa zasadí za posilnenie policajných a vojenských zložiek.

Uviedol tiež, že v prípade svojho zvolenia by prišiel s diplomatickou iniciatívou, ktorej cieľom by bola spolupráca proti terorizmu na medzinárodnej úrovni, pričom by do nej mali byť zapojené Spojené štáty, EÚ, Rusko, Irán, Turecko a štáty Perzského zálivu.

K štvrtkovému útoku na Elyzejských poliach sa dnes vyjadrila aj krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová, ktorá vyzvala francúzsku vládu, aby okamžite obnovila kontroly na hraniciach. Vo vyhlásení, vydanom jej volebným štábom, Le Penová žiada tiež kabinet a justičné orgány, aby sa zaoberali prípadmi všetkých osôb nachádzajúcich sa na francúzskom území, ktoré sú známe svojimi sympatiami "k ideológii nepriateľa". Le Penová chce, aby ľudia považovaní za islamistických radikálov boli z Francúzska vyhostení a aby francúzski štátni príslušníci, u ktorých sa zistí sympatizovanie s islamizmom, boli postavení pred súd.

Okrem toho dnes Le Penová vo vysielaní Radio France International pripustila, že vo Francúzsku môže dôjsť do nedele k ďalším teroristickým útokom. "Vieme, že Islamský štát vyslal do Francúzska najmenej jedného teroristu, aby tu spáchal útok. Doteraz nebol dolapený, čo znamená, že teroristické ohrozenie Francúzska je na najvyššej úrovni," povedala.

Už počas predvolebnej kampane Le Penová brojila za vystúpenie Francúzska zo schengenskej zóny.

Fillon i Le Penová v dôsledku štvrtkového útoku v centre Paríža zrušili svoj na dnes naplánovaný program, ktorý mal byť záverom ich predvolebnej kampane. Tá sa oficiálne končí dnes o polnoci.

Cazeneuve: Útok nezabráni konaniu prezidentských volieb


Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve dnes vyhlásil, že štvrtkový útok na policajtov v centre Paríža nezabráni konaniu prezidentských volieb vo Francúzsku. Ich prvé kolo sa uskutoční túto nedeľu.

Po mimoriadnom zasadnutí rady obrany štátu, ktoré zvolal prezident Francois Hollande do Elyzejského paláca na dnešné ráno, však Cazeneuve priznal, že riziko teroristického útoku vo Francúzsku je momentálne neobyčajne vysoké.

Účastníci dnešnej schôdzky podľa premiéra analyzovali bezpečnostné opatrenia uplatňované krátko pred prezidentskými voľbami. Vyčlenených bolo viac ako 50.000 príslušníkov polície a žandarmérie, ďalších 7000 policajtov bude hliadkovať v uliciach miest v rámci bezpečnostnej operácie Sentinelle. V pohotovosti sú aj elitné jednotky bezpečnostných zložiek. "Mobilizovaná" je aj vláda.

Premiér apeloval na obyvateľov Francúzska, aby "sa nepoddávali strachu, vyhrážkam a manipuláciám, ktoré prospievajú len nepriateľovi". Poukázal na účinnú prácu bezpečnostných zložiek, ktoré pred niekoľkými dňami odhalili prípravu atentátu a v Marseille zadržali podozrivé osoby.

Cazeneuve vyhlásil, že celej Európe hrozí bezprecedentné teroristické nebezpečenstvo, pretože "je stelesnením ideálov hodnôt a mieru". Zdôraznil tiež, že najvyššiu úroveň mieru bezpečnosti možno dosiahnuť len spoločným úsilím všetkých krajín.

Pri prestrelke v centre Paríža prišiel o život jeden policajt, ďalší dvaja utrpeli zranenia. Útočník, ktorého tajné služby sledovali kvôli svojej radikalizácii, bol usmrtený. K útoku sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Francúzsky prezident Francois Hollande informoval, že vyšetrovatelia pracujú aj s hypotézou, že šlo o teroristický čin.