< sekcia Zahraničie

Francúzsko zakáže na vybraných uliciach protesty žltých viest

Demonštrácie hnutia tzv. žltých viest, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Toto rozhodnutie premiér oznámil po stretnutí s francúzskym prezidentom a vrcholnými predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, ktorého cieľom bolo zabrániť opakovaniu násilia z uplynulej soboty.

Paríž 18. marca (TASR) - Francúzsky premiér Édouard Philippe v pondelok oznámil, že vláda zakáže protesty hnutia tzv. žltých viest na niektorých uliciach Paríža, Bordeaux a Toulouse po tom, ako ich demonštranti z tohto hnutia opakovane poškodili. Informovala o tom agentúra AP.

Philippe vyhlásil, že zákaz bude mať časovo neohraničenú platnosť a bude sa vzťahovať na tie časti miest, ktoré boli protestmi "najviac zasiahnuté".

Toto rozhodnutie premiér oznámil po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a vrcholnými predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, ktorého cieľom bolo zabrániť opakovaniu násilia z uplynulej soboty. Niektorí demonštranti vtedy založili niekoľko nebezpečných požiarov, vydrancovali luxusné obchody a napadli políciu v okolí triedy Champs-Élysées.

Philippe pri tejto príležitosti taktiež oznámil, že doterajšieho šéfa parížskej polície Michela Delpuecha nahradí šéf prefektúry Didier Lallement.

Násilie počas sobotňajších protestov žltých viest odsúdila podľa svojho hovorcu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá ho označila za "hrôzostrašné".

Hnutie žltých viest sa sformovalo vo Francúzsku vlani v novembri, pôvodne ako protesty proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Účasť na demonštráciách sa vtedy odhadovala až na 300.000 ľudí. V súčasnosti sa žlté vesty profilujú ako oponenti reforiem Macronovej vlády.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.