< sekcia Zahraničie

Francúzsky exprezident Sarkozy: EÚ treba od základu prebudovať

Na archívnej snímke francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Foto: TASR/AP

N. Sarkozy navrhuje Schengenskú dohodu nahradiť Schengenskou dohodou č. 2, ktorá by garantovala voľný pohyb v rámci schengenského priestoru výlučne európskym občanom.

Paríž 25. júna (TASR) - Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy sa domnieva, že po výsledku britského referenda, v ktorom sa väčšina účastníkov vyslovila za brexit, je potrebné Európsku úniu od základu prebudovať. Podľa predsedu konzervatívnej strany Republikáni (LR) treba pozmeniť Lisabonskú zmluvu ale aj Schengenskú dohodu.

"Správa z Británie je úderom do tváre pre všetky európske vlády," povedal podľa agentúry AP v piatok Sarkozy.

Únia by podľa jeho slov mala prerobiť Lisabonskú zmluvu z roku 2009, ako aj pozmeniť Schengenskú dohodu. Tú navrhuje Sarkozy nahradiť "Schengenskou dohodou č. 2", ktorá by garantovala voľný pohyb v rámci schengenského priestoru výlučne európskym občanom. Zasadzuje sa tiež za takú EÚ, ktorá by pri riešení svojich vnútorných záležitostí nepotrebovala pomoc zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF).

Za piliere únie, o ktoré sa opieral už počas svojho prezidentského úradu a pomocou ktorých podľa vlastných slov udržal na uzde krajnú pravicu, označil Sarkozy európsku civilizáciu, identitu a kultúru. Dodal, že potrebné je tiež zredukovať tiež mieru technokracie v EÚ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.