Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Prezident Hollande si uctil obete útoku na týždenník Charlie Hebdo

Francúzsky prezident Francois Hollande si dnes odhalením pamätnej tabule v Paríži uctil pamiatku 11 obetí zabitých pred rokom pri útoku islamských extrémistov na satirický týždenník Charlie Hebdo. Na snímke odhalená pamätná tabuľa, 5. januára 2015 v Paríži. Foto: TASR/AP

Meno jedného zo zavraždených karikaturistov, Georgesa Wolinského, bolo na pamätnej tabuli nesprávne napísané. Tabuľu preto znova zahalili.

Paríž 5. januára (TASR) - Francúzsky prezident Francois Hollande si dnes odhalením pamätnej tabule v Paríži uctil pamiatku 11 obetí zabitých pred rokom pri útoku islamských extrémistov na satirický týždenník Charlie Hebdo. Prezident odhalil aj ďalšie tabule na počesť ľudí usmrtených pri útokoch na supermarket s kóšer potravinami a na policajtov v Paríži. Pamätné dosky budú Francúzom pripomínať tragický začiatok roka 2015 a 17 obetí.

Dnešné obrady sa konali v čase, keď redakcia Charlie Hebdo ohlásila zverejnenie mimoriadneho vydania pri príležitosti prvého výročia útoku zo 7. januára 2015. Číslo je okorenené obscénnymi a urážlivými karikatúrami, pričom umelci a redaktori vyzdvihujú svoju slobodu prejavu a zosmiešňujú každého od moslimských fundamentalistov až po politikov a katolíckych kňazov, uviedla tlačová agentúra AP.

Rodiny obetí sa dnes pripojili k Hollandovi a ďalším predstaviteľom na mieste v blízkosti budovy, kde sídlila redakcia Charlie Hebdo. Vlani 7. januára vtrhli na poradu zamestnancov dvaja ťažko ozbrojení bratia a zabili tam 11 ľudí. Nápis na slávnostne odhalenej tabuli sa začína slovami: "Na pamiatku obetí teroristického útoku proti slobode prejavu."

Potom prítomní vzdali poctu policajtovi, ktorého útočníci na úteku zabili, keď sa ich pokúsil prenasledovať. Na pamiatku tohto policajta-moslima bol na chodníku nasprejovaný odkaz "Je suis Ahmed", čiže "Ja som Ahmed", vo farbách francúzskej zástavy - červenej, bielej a modrej.

Po útokoch ľudia po celom svete vyjadrovali solidaritu so zavraždenými novinármi nápisom "Je suis Charlie", teda "Ja som Charlie". Páchatelia zaútočili na týždenník kvôli zverejňovaniu karikatúr proroka Mohameda, ktoré pokladali za znevažujúce.

Hollande si neskôr uctil aj pamiatku štyroch ľudí zabitých v kóšer supermarkete pri útoku, ktorý oživil obavy z antisemitizmu v krajine s najväčšou židovskou menšinou v Európe.

Vdova po bodyguardovi zabitom v redakcii Charlie Hebdo, Ingrid Brinsolarová, pre rozhlasovú stanicu RTL povedala, že si želá prešetriť bezpečnostné opatrenia v magazíne. Dodala, že jej manžel zaznamenal nedostatky v bezpečnostných opatreniach v redakcii. Tvrdil, že "za takých podmienok nie je možné robiť si prácu správne".

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve vyhlásil, že je prístupný takémuto vyšetrovaniu, ale bránil aj snahy vlády zaistiť v krajine bezpečnosť. Uviedol, že úrady od jari rozbili 18 sietí na verbovanie nových teroristov, zatkli 11 skupín plánujúcich útoky a zmarili šesť útokov.

Vo Francúzsku platí od parížskych útokov z 13. novembra výnimočný stav. Pri útokoch v hudobnom klube, baroch a reštauráciách zahynulo 130 ľudí a vyše 350 ďalších osôb utrpelo zranenia. Aj počas dnešných spomienkových udalostí je v pohotovosti mimoriadny počet príslušníkov bezpečnostných síl.

Francúzsky prezident Francois Hollande a starostka Paríža Anne Hidalgová 5. januára 2016 odhalili pamätnú tabuľu na počesť obetí útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo zo 7. januára 2015, ale meno jedného zo zavraždených karikaturistov, Georgesa Wolinského, bolo nesprávne napísané. Tabuľu preto znova zahalili.
Foto: TASR/AP

Meno karikaturistu z Charlie Hebdo bolo na pamätnej tabuli napísané nesprávne



Francúzsky prezident Francois Hollande a starostka Paríža Anne Hidalgová dnes odhalili pamätnú tabuľu na počesť obetí útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo zo 7. januára 2015, ale meno jedného zo zavraždených karikaturistov, Georgesa Wolinského, bolo nesprávne napísané. Tabuľu preto znova zahalili, informoval portál britského denníka Independent.

Príbuzní a predstavitelia štátu, armády a polície boli svedkami odhalenia pamätnej tabule pred bývalým sídlom redakcie, kde ozbrojení útočníci ovplyvnení ideológiou al-Káidy pred rokom zmasakrovali 11 ľudí.

Text na tabuli, z ktorej stiahli francúzsku vlajku, sa začínal slovami: "Na pamiatku obetí teroristického útoku proti slobode prejavu, ktorý sa stal v redakcii Charlie Hebdo 7. januára 2015". Nasledoval zoznam mien zavraždených ľudí.

Na tabuli boli prezývky karikaturistov, ako napríklad Charb a Cabu. Diváci si však rýchlo všimli, že meno jednej obete je napísané nesprávne.

Georges Wolinski je uvedený ako "Georges Wolinsky", teda posledné písmeno ypsilon je nesprávne.

Bol jedným z najznámejších karikaturistov vo Francúzsku, kresby podpisoval svojím priezviskom a v rokoch 1971-1980 pracoval ako šéfredaktor magazínu Charlie Hebdo.

Wolinski zostal pilierom tímu až do svojej smrti. V roku 2005 dostal najvyššie francúzske vyznamenanie Rad Čestnej légie.

Informácia o chybe sa dnes rozšírila v sociálnych médiách, a tak pamätnú tabuľu zakryli čiernym súknom, uviedol portál denníka Independent.

Starostka Paríža Hidalgová povedala pre rozhlasovú stanicu Europe 1, že pani Wolinskej chybu oznámili a čo najskôr ju opravia. Za chybu je zodpovedná firma vykonávajúca leptanie nápisov.