< sekcia Zahraničie

Frank-Walter Steinmeier sa ujal funkcie prezidenta Nemecka

Nastupujúci prezident Nemecka Frank-Waltera Steinmeiera v sprievode manželky Elke Buedenbenderovej, palác Bellevue v Berlíne, Nemecko, nedeľa, 19. marca 2017. Foto: TASR/AP

Na nového prezidenta ešte čaká v stredu zloženie sľubu pred oboma komorami parlamentu.

Berlín 19. marca (TASR) - Nemecko má od dneška nového prezidenta. Najvyššej štátnej funkcie sa na zámku Bellevue v Berlíne po Joachimovi Gauckovi ujal bývalý sociálnodemokratický minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorého vo februári zvolilo Spolkové zhromaždenie, osobitný orgán zložený zo 630 poslancov dolnej komory parlamentu (Bundestag) a rovnakého počtu zástupcov 16 spolkových krajín.

Odchádzajúci a nový prezident sa v prítomnosti svojich manželiek symbolicky stretli na schodoch zámku, ktorý sa stal sídlom hlavy štátu po druhej svetovej vojne.

Odchádzajúci nemecký prezident Joachim Gauck (vpravo) víta svojho nástupcu Franka-Waltera Steinmeiera v sprievode manželky Elke Buedenbenderovej, palác Bellevue v Berlíne, Nemecko, nedeľa, 19. marca 2017.
Foto: TASR/AP

Gauckovo päťročné funkčné obdobie sa oficiálne skončilo dnes o polnoci. Na Steinmeiera ešte čaká v stredu zloženie sľubu pred oboma komorami parlamentu.

Sedemdesiatsedemročný bývalý evanjelický pastor Gauck sa rozhodol neuchádzať sa o ďalší päťročný mandát. Steinmeier (61) je dvanástym povojnovým prezidentom Nemecka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.