< sekcia Zahraničie

G20 sa prihlásila k voľnému obchodu a odmietla protekcionizmus

Predstavitelia najvýznamnejších ekonomík sveta združených v skupine G20 so svojimi partnermi pózujú fotografom pred slávnostným koncertom v hamburskej sále Elbphilharmonie 7. júla 2017. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na tlačovej konferencii po skončení summitu ocenila spomínaný kompromis.

Hamburg 8. júla (TASR) - Krajiny združené v skupine G20 sa na dvojdňovom summite, ktorý sa dnes skončil v Hamburgu, prihlásili k voľnému obchodu a globálnym pravidlám a odmietli protekcionizmus, zároveň podporili "legitímne ochranné nástroje v obchodovaní".

Touto kompromisnou formuláciou v záverečnom vyhlásení sa podľa agentúry DPA podarilo zažehnať rozkol, keďže do poslednej chvíle nebolo jasné, aký postoj zaujme americký prezident Donald Trump presadzujúci svoju politiku "America first" (Amerika na prvom mieste).

Popredné svetové ekonomiky hovoria v záverečnom komuniké o "vzájomnom a vzájomne výhodnom rámci pre obchod a investície" a zásade nediskriminácie. Skupina G20 chce pokračovať v "boji proti protekcionizmu, vrátane nekalých obchodných praktík".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na tlačovej konferencii po skončení summitu ocenila spomínaný kompromis. "Som spokojná ... že sme jasne povedali: trhy musia zostať otvorené," povedala. Rokovania o tejto otázke boli podľa nej náročné, zdôraznila však, že spoločným postupom sa dá dosiahnuť viac, než individuálne. Zároveň upozornila, že "nie každý si ešte uvedomil prínos medzinárodného obchodu".

Predpokladá sa, že formuláciu o "legitímnych ochranných nástrojoch v obchodovaní" presadili USA, ktoré chcú zaviesť sankčné clá na dovoz ocele pre jej údajné dumpingové ceny a možnú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Podľa európskych krajín sú však takéto clá neopodstatnené a v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.