Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Kerry a Lavrov neprekonali rozdielne postoje ku násiliu v Sýrii

Na archívnej snímke americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Najnovšie diplomatické zlyhanie prichádza v čase, keď sa dnes majú popri summite G20 stretnúť aj prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Vladimir Putin.

Chang-čou 5. septembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov nedokázali na najnovšom stretnutí prekonať rozdielne postoje ohľadom riešenia násilia v Sýrii a dnešné rozhovory na summite krajín G20 v Číne sa skončili bez uzavretia dohody.

Diplomati sa podľa agentúry AP snažia sprostredkovať prímerie medzi vládnymi silami sýrskeho prezidenta Bašára Asada a umiernenými povstalcami, na základe ktorej by sa mohlo pristúpiť k humanitárnej pomoci pre tisíce civilistov.

Táto stratégia však závisí od málo pravdepodobnej vojenskej dohode Spojených štátov a Ruska zameranej na boj proti extrémistickým skupinám operujúcim v Sýrii.

Najnovšie diplomatické zlyhanie prichádza v čase, keď sa dnes majú popri summite G20 stretnúť aj prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Vladimir Putin.

Dvojdňový summit, ktorý sa koná vo východočínskom meste Chang-čou, otvoril v nedeľu prezident Si Ťin-pching a predstaviteľov 20 najväčších ekonomík sveta vyzval, aby z tejto skupiny namiesto "diskusného klubu urobili akčný tím".

Usporiadanie summitu podčiarkuje rastúcu úlohu Číny na svetovej scéne, zatiaľ čo od lídrov ostatných krajín sa očakáva, že budú na Peking vyvíjať nátlak, aby dodržiaval medzinárodné obchodné normy, analyzujú svetové tlačové agentúry.


Ruský prezident Vladimir Putin.
Foto: TASR/AP
Chang-čou 5. septembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin sa v nedeľu večer popri summite G20 v Číne zišli na takmer dvojhodinových osobných rozhovoroch. Hlavnými témami boli občianska vojna v Sýrii, najmä zlá humanitárna situácia v meste Aleppo, ako aj situácia na Ukrajine, oznámil hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Obaja lídri podľa jeho slov "veľmi konkrétne" hovorili o tom, ako by mohol na východe Ukrajiny pokračovať tzv. minský mierový proces. Bližšie detaily však Seibert neposkytol, napísala agentúra DPA.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Foto: TASR/AP


Merkelová, Putin, francúzsky prezident Francois Hollande a ukrajinský prezident Petro Porošenko dosiahli vo februári 2015 v bieloruskej metropole Minsk mierovú dohodu pre východnú Ukrajinu. Strany tamojšieho konfliktu - ukrajinská armáda a proruskí separatisti - však dosiaľ jej ustanovenia zahŕňajúce prímerie nenaplnili.

Putin vyzval USA, aby uplatnili svoj vplyv na Kyjev s cieľom pokročiť pri riešení konfliktu. Či sa v najbližšom čase znova uskutoční stretnutie Merkelovej, Putina, Hollanda a Porošenka, nebolo po rozhovoroch z nedeľňajšieho večera jasné. Išlo o prvé osobné stretnutie Merkelovej a Putina po niekoľkých mesiacoch. Ich vzťahy sú narušené od anektovania ukrajinského Krymu Ruskom.