Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Zomrel bývalý premiér Austrálie, ktorý presadil sociálne reformy

Gough Whitlam. Foto: TASR/AP

Gough Whitlam, ktorého vláda presadila v 70. rokoch trvalé sociálne reformy, zomrel vo veku 98 rokov.

Canberra 21. októbra (TASR) - Vo veku 98 rokov dnes v Sydney zomrel bývalý austrálsky premiér Gough Whitlam, ktorého vláda presadila v 70. rokoch trvalé sociálne reformy, považované vtedy za radikálne. Dnes sú však už samozrejmosťou. O úmrtí Whitlama informovala tlačová agentúra AP s odvolaním sa na jeho štyri deti.

Austrálsky konzervatívno-liberálny premiér Tony Abbott povedal, že "Gough Whitlam bol obrom svojej doby". Nadviazal diplomatické vzťahy s komunistickou Čínou, ktorá je v súčasnosti najväčším obchodným partnerom Austrálie, a navštívil ju ako prvý austrálsky premiér. Uznanie Čínskej ľudovej republiky, v ktorom Austrália predbehla USA a ďalšie západné krajiny, zmenilo austrálsku zahraničnú politiku.

Súčasný vodca labouristov Bill Shorten vyzdvihol, že Whitlam zrušil trest smrti a postavil rasovú a sexuálnu diskrimináciu mimo zákona. Vlastnou profesiou právnik bol považovaný za vizionára. Keď jeho labouristi vyhrali v roku 1972 voľby po 23 rokoch vlády konzervatívnej koalície, počas troch rokov zaviedol razantné reformy. Ukončil povinnú vojenskú službu a stiahol všetkých austrálskych vojakov z vojny vo Vietname, kde bojovali po boku USA. Potom nadviazal diplomatické vzťahy so severovietnamskou vládou.

Zrušil reštriktívnu imigračnú politiku "bielej Austrálie", ktorá po storočie obmedzovala prisťahovalectvo Neeurópanov. Zvýšil financovanie vzdelávania, zdravotníctva, umenia a sociálnych služieb, zjednodušil rozvody a zaviedol sociálne reformy pre ženy a menšiny.

S jeho sociálnou politikou však nekráčala ruka v ruke zdravá ekonomika, čo viedlo k pádu jeho vlády. Whitlam bol jediným premiérom v dejinách Austrálie, ktorého vládu rozpustil generálny guvernér. Stalo sa tak 11. novembra 1975.

Whitlam zostal až do roku 1978 členom parlamentu.